O Wydziale
Wydział Nauk o Zdrowiu i Psychologii został utworzony 1 stycznia 2025 r. na mocy Uchwały Senatu nr 34/12/2024 z dnia 16 grudnia 2024 r. w sprawie uchwalenia Statutu Uniwersytetu Rzeszowskiego. Powstał w wyniku zmian strukturalnych i reorganizacji Uczelni.
Jest jednym z czterech Wydziałów wchodzących w skład Collegium Medicum. Wydział jest dynamicznie rozwijającą się jednostką tworzoną przez wykwalifikowanych specjalistów łączących pasję do nauki z kształceniem przyszłych kadr medycznych w obszarze nauk o zdrowiu, w tym fizjoterapeutów, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, dietetyków, ekspertów zdrowia publicznego, a także psychologów.
Kadra naukowo-dydaktyczna oraz wysokie standardy kształcenia zapewniają przyszłym studentom programy edukacyjne zgodne z ministerialnymi wytycznymi oraz aktualnym zapotrzebowaniem rynku pracy.
Historia
Wydział Nauk o Zdrowiu i Psychologii Uniwersytetu Rzeszowskiego ma ponad 25-letnią historię. Pierwszym krokiem na drodze tworzenia jednostki naukowo-dydaktycznej kształcącej specjalistów w zakresie rehabilitacji ruchowej było utworzenie w roku akademickim 1996/97 specjalności rehabilitacja na kierunku Wychowanie Fizyczne Instytutu Wychowania Fizycznego i Zdrowotnego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. W lutym 2000 roku przy wyżej wymienionym Instytucie powstała Katedra Fizjoterapii i w tymże roku akademickim zorganizowano pierwszy nabór na kierunek fizjoterapia.
Przełomowym momentem było powołanie Uniwersytetu Rzeszowskiego w 2001 roku, co przyspieszyło proces budowy infrastruktury dla nauk medycznych. Decyzją Państwowej Komisji Akredytacyjnej w 2001 roku Instytut Fizjoterapii uzyskał prawo do prowadzenia na tym kierunku studiów I i II stopnia. W 2003 roku uzyskano również zgodę na utworzenie kierunku pielęgniarstwo oraz położnictwo.
W 2005 roku Zarządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu utworzony został w Uniwersytecie Rzeszowskim Wydział Nauk o Zdrowiu. Następnie Członkowie Rady Nauk o Zdrowiu podjęli decyzję o zmianie nazwy na Wydział Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, w ramach którego tworzono nowe kierunki studiów: ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne, zdrowie publiczne ze specjalnością elektroradiologia oraz dietetykę.
Na mocy Uchwały nr 424/04/2019 Senatu UR dnia 1 października 2019 r. ramach dynamicznej restrukturyzacji uczelni, powstało Kolegium Nauk Medycznych, które zastąpiło dotychczas działający Wydział Medyczny oraz Wydział Wychowania Fizycznego. W ramach Kolegium, funkcjonowały Instytuty takie jak: Instytut Nauk Medycznych, Instytut Nauk o Kulturze Fizycznej oraz Instytut Nauk o Zdrowiu, który stanowił fundament dla późniejszego rozwoju Wydziału, skupiając się na kształceniu i badaniach w obszarze nauk o zdrowiu.
1 stycznia 2025 roku, zgodnie z decyzją Senatu Uniwersytetu Rzeszowskiego, połączono Instytut Nauk o Zdrowiu oraz Instytut Psychologii, w wyniku czego powstał funkcjonujący obecnie Wydział Nauk o Zdrowiu i Psychologii. Na funkcję Dziekana Wydziału powołano dr hab. Edytę Łuszczki, prof. UR.
Dzięki tej integracji, Wydział stał się silnym centrum edukacyjno-badawczym, oferującym szeroki wachlarz kierunków studiów, takich jak:
- Dietetyka
- Fizjoterapia
- Pielęgniarstwo
- Położnictwo
- Psychologia
- Ratownictwo Medyczne
- Zdrowie Publiczne
Natomiast struktura organizacyjna Wydziału obejmuje następujące jednostki:
- Instytut Fizjoterapii
- Katedra Dietetyki
- Katedra Pielęgniarstwa
- Katedra Położnictwa
- Katedra Psychologii
- Katedra Ratownictwa Medycznego
- Zakład Zdrowia Publicznego
- Międzyuczelniane Centrum Badań nad Niepełnosprawnością
- Uniwersyteckie Centrum Badawczo-Rozwojowe w Naukach o Zdrowiu
Obecnie procesem kształcenia w Wydziale Nauk o Zdrowiu i Psychologii objętych jest łącznie 2216 studentów, w tym 1585 studiujących w trybie stacjonarnym oraz 631 studiujących w trybie niestacjonarnym, a także 5 doktorantów, odbywających studia doktoranckie w ramach Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach dyscypliny naukowej nauki o zdrowiu.
Jednostka wyróżnia się wyspecjalizowaną kadrą nauczycieli akademickich, obejmującą wielu doświadczonych wykładowców, w tym profesorów, doktorów habilitowanych oraz ekspertów z zakresu nauk o zdrowiu i psychologii. Dzięki wysokim kwalifikacjom i doświadczeniu zawodowemu, kadra akademicka zapewnia studentom dostęp do aktualnej wiedzy,
co przekłada się na wysoką jakość kształcenia.
Wydział Nauk o Zdrowiu i Psychologii dysponuje nowoczesną infrastrukturą dydaktyczną, w tym specjalistycznymi pracowniami i laboratoriami przynależącymi do Uniwersyteckiego Centrum Badawczo-Rozwojowego w Naukach o Zdrowiu oraz dostępem do zaawansowanych narzędzi badawczych, co umożliwia studentom rozwijanie umiejętności praktycznych.
Dodatkowo aktywni naukowo studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu i Psychologii mają szanse na realizację projektów naukowych, uczestnictwo w badaniach, współautorstwo w publikacjach oraz udział w konferencjach naukowych.
O wysokiej jakości kształcenia w Wydziale świadczy blisko 17 tysięcy wykwalifikowanych absolwentów, którzy zdobywają uznanie na rynku pracy zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Dzięki solidnemu przygotowaniu teoretycznemu oraz praktycznemu, absolwenci znajdują zatrudnienie w szpitalach, ośrodkach zdrowia, instytucjach publicznych, a także w prywatnych firmach zajmujących się ochroną zdrowia, edukacją zdrowotną oraz zdrowiem publicznym.
Siedziba Wydziału znajduje się w budynku G5 przy ul. Warzywnej 1a w Rzeszowie.