Licencja dla nowych użytkowników

  1. STATISTICA (wersja 13.3) w ramach licencji Site License jest dostępna dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego. Licencja jest ważna do 31 stycznia 2026 r.
    Przypominamy, że oprogramowanie Statistica w ramach tej licencji jest dostępna w wersji, 32- oraz 64-bitowej, polskiej i angielskiej. Klucze instalacyjne są wspólne dla wszystkich wersji.

Aktualna licencja zakupiona przez Uniwersytet Rzeszowski obejmuje znacznie więcej narzędzi niż mieli Państwo do dyspozycji do tej pory. Aktualna licencja zawiera między innymi moduły takie jak:

  • Zaawansowane metody statystyczne (dawniej Statistica Pakiet Zaawansowany)
  • Data Miner
  • SAL  (Sequence, Association and Link Analysis – analiza sekwencji, asocjacji i skojarzeń)
  • Reporting Tables  (tabele raportujące)
  • QC  (Quality Control – sterowanie jakością)
  • MSPC  (Multivariate Statistical Process Control - wielowymiarowe sterowanie jakością procesów)
  • VEPAC  (Variance Estimation and Precision – szacowanie wariancji i precyzji)
  • Process Optimization
  • Text Miner
  • ETL  (Extract, Transform and Load)
  • Konstruktor reguł
  • WoE  (Weight of Evidence – waga dowodu)
  • Zestaw do Analiz Marketingowych i Rynkowych (dodatek wchodzi w skład Zestawów analitycznych)
  • Zestaw Medyczny (dodatek wchodzi w skład Zestawów analitycznych)

Aby korzystać z nowego, szerszego zestawu narzędzi analitycznych trzeba program zainstalować od nowa korzystając z najnowszych kluczy instalacyjnych

Klucze instalacyjne są wspólne dla polskiej i angielskiej wersji Statistica. Wersja językowa zależy od instalatora użytego do procesu instalacji.

W załączeniu instrukcje instalacji dla wersji 13.3.

Rozwiązanie typowych problemów podczas instalacji/rejestracji oprogramowania Statistica można znaleźć na stronie www.statsoft.pl/Zasoby/Materialy-dodatkowe/Pytania-i-odpowiedzi/Instalacja-i-rejestracja.

 

2. INSTALACJA ZESTAWÓW DODATKOWYCH

Do stycznia 2020 licencja UR obejmowała następujące dodatki (Zestawy analityczne) do oprogramowania Statistica: Zestaw Medyczny oraz Zestaw do Analiz Marketingowych i Rynkowych. Od stycznia 2020 roku licencje obejmuje Zestaw PLUS (Zestaw PLUS zawiera wszystkie narzędzia dostępne w Zestawie Medycznym oraz Zestawie do Analiz Marketingowych i Rynkowych, a także kilka dodatkowych narzędzi – porównanie tych programów znajduje się tutaj).

 Wyżej wymienione dodatki są instalowane z jednego wspólnego instalatora o nazwie Zestawy analityczne. Po zainstalowaniu Zestawów analitycznych i wgraniu pliku licencji License.xml w menu oprogramowania Statistica będzie widoczny Zestaw PLUS objęty licencją dla Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 


KARTA REJESTRACYJNA

Proces pozyskania oprogramowania należy rozpocząć od wypełnienia formularza rejestracyjnego oraz zaakceptowania warunków licencji akademickiej na stronie:

https://www.statsoft.pl/Site_License/rzE1326ur.php/

Opcja wydruku formularza pojawi się dopiero w drugim etapie, po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i kliknięciu przycisku "Wysyłanie".

Aby wydrukować wypełniony formularz należy kliknąć w przycisk "Drukuj":

Jeżeli nie mamy możliwości wydrukowania wniosku od razu po jego wypełnieniu, możemy zapisać go na swoim komputerze. Aby to zrobić należy wybrać opcję "Zapisz jako PDF":

 

Po wydrukowaniu wniosku należy go najpierw odręcznie podpisać a następnie przesłać skan na adres statistica@ur.edu.pl. Nazwą pliku powinno być imię i nazwisko osoby ubiegającej się o klucze a sam plik powinien być zapisany w formacie PDF. W wiadomości zwrotnej otrzymacie Państwo klucze instalacyjne. Można także dostarczyć wniosek osobiście w wersji papierowej do Uniwersyteckiego Centrum Informatyzacji, Ul. Pigonia, bud. A0, skrzydło B4, pok. 302 lub 201 (wejście na wprost Biblioteki UR)


PROGRAM (instalator)

Aby pobrać pliki instalacyjne programu należy się najpierw zalogować (jeżeli nie posiadamy konta to musimy się zarejestrować). Instalator programu dostępny jest pod poniższym adresem:

https://www.statsoft.pl/zasoby/do-pobrania/y8q5clwumn/

Dodatkowo pracownicy UR mogą także pobrać pliki instalacyjne w systemie EOD

  • Uwaga: zalecane jest odinstalowanie wcześniejszych wersji programu Statistica.
  • wersje jednostanowiskowe do indywidualnego użytku dla pracowników i studentów dostępne są w postaci samorozpakowujących się archiwów do pobrania przez sieć Internet (poniższe instalatory można pobrać jedynie w obrębie sieci Uniwersyteckiej, np w bibliotece lub na dowolnym komputerze znajdującym się na terenie Uniwersytetu Rzeszowskiego !!)
    • archiwum samorozpakowujące się z instalacją Statistica wersja 13.3 PL w wersji 32-bitowej: Statistica_v32 , oraz w wersji 64-bitowej: Statistica_v64
      Wybrany plik z instalacją programu należy zapisać na dysku lokalnym w katalogu o dowolnej nazwie np. “statistica”. Następnie wchodzimy do tego katalogu i uruchamiamy plik, który tam wcześniej skopiowaliśmy. Nastąpi rozpakowanie plików niezbędnych do instalacji. Aby zacząć instalację wchodzimy do utworzonego katalogu i uruchamiamy plik o nazwie setup. Po zainstalowaniu programu można usunąć katalog z wersją instalacyjną programu.
      Uwaga:
  • w przypadku wersji wielostanowiskowej prosimy o kontakt z UCI: statistica@ur.edu.pl lub tel. 17 872 12 68

Instalator programu STATISTICA rozpoznaje wielkie i małe litery, stąd numer seryjny programu oraz pozostałe wymagane przy instalacji kody należy wpisywać WIELKIMI LITERAMI.

Rozwiązanie typowych problemów podczas instalacji/rejestracji oprogramowania STATISTICA można znaleźć na stronie www.statsoft.pl/pytaniaiodpowiedzi/installation-registration-licensing.html.

Uwaga:
Aplikację można zainstalować na takiej liczbie komputerów, która wynika z liczby licencji określonych na karcie rejestracyjnej.
Instalację programu należy przeprowadzić zgodnie z załączonymi instrukcjami.
Podczas instalacji wymagana jest rejestracja. Szczegóły w instrukcji instalacji.

Instalator programu dostępny jest jedynie na systemy operacyjne z rodziny Windows. Nie jest dostępna wersja na systemy z rodziny iOS/MacOS.


5. DODATKOWE MATERIAŁY

Informujemy, że można korzystać z linków do bezpłatnych materiałów, które mogą okazać się niezwykle przydatne dla użytkowników oprogramowania Statistica oraz wszystkich pracowników i studentów zajmujących się statystyczną analizą danych: