XIX Forum Architektury Krajobrazu

Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu

XIX Forum Architektury Krajobrazu

Rzeszów, Sanok, Kalwaria Pacławska 9-11 czerwca 2016

W dniach 9-11 czerwca 2016 roku w Rzeszowie będzie miało miejsce XIX Forum Architektury Krajobrazu organizowane przez Uniwersytet Rzeszowski - Wydział Biologiczno-Rolniczy (Zakład Architektury Krajobrazu, Katedra Agroekologii) oraz Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu.

Udział w Forum zapowiedziały osoby zajmujące się kształtowaniem terenów zieleni: przedstawiciele ośrodków naukowych, dyrektorzy i pracownicy instytucji samorządowych, członkowie stowarzyszeń, właściciele firm ogrodniczych, budowlanych itp. Zamiarem organizatorów jest szeroka dyskusja nad kształtowaniem przestrzeni publicznej, środowiska mieszkaniowego i ochrony rodzimego krajobrazu.

Tegoroczne forum posiada podtytuł „Krajobraz polski. Cudze chwalicie. Ochrona i kształtowanie rodzimego krajobrazu”. To swoista prowokacja organizatorów by podejmować zagadnienia związane z definiowaniem polskiego krajobrazu. W obecnych czasach, kiedy projektanci zapatrzeni są w zagraniczne wzorce i często je powielają, rodzi się pytanie czy w naszej tradycji architektonicznej da się wyodrębnić dawne elementy, które znajdą zastosowanie we współczesnych rozwiązaniach budowlanych, urbanistycznych, ogrodowych i będą atrakcyjne dla odbiorców.

Z uwagi na bogactwo dziedzictwa kulturowego Podkarpacia kanwą podejmowanej problematyki będzie ochrona i kształtowanie lokalnego krajobrazu a szerzej poszukiwanie pierwiastków rodzimych w naszym otoczeniu. Prelegenci będą koncentrowali swe rozważania na tematyce krajobrazu zbliżonego do naturalnego, tradycyjnej wsi polskiej, małych miasteczek oraz architektury drewnianej. Zdaniem profesora Piotra Patoczki, kierownika Zakładu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Rzeszowskiego „region Podkarpacia nieomal w czy­stej formie zachowuje pozostałości tradycyjnej drewnianej architektury. Na tle innych regio­nów Polski jest to dosłownie żywy skansen. Dobrym przykładem w drew­nie wyrzeźbionego małego miasteczka o za­łożeniu średniowiecznym są Jaśliska. Miasto to szczęśliwie posiada grono swoich miło­śników, którzy pracują nad zachowaniem tradycji tej wspaniałej małomia­steczkowej architektury drewnianej. Cenne są zespoły zabudowy rynków w  Pruchniku czy tez Kalwarii Pacławskiej. Mało znany jest jeszcze Bandrów w Bieszczadach, tuż przy granicy z Ukrainą, w którym zachowany jest oryginalny zespół zabudowy. Można go objąć patronatem, wspo­magać ich mieszkańców finansowo, by ten zabytkowy zespół zachować dla przyszłych pokoleń. Warto podkreślić, iż zachowanie tego typu elementów może być postrzegane jako określenie swoistego „produktu turystycznego” i może mieć wymiar ekonomiczny”.

Różnorodność prezentowanych referatów pozwoli zarysować szeroki wachlarz zagadnień pozytywnych i negatywnych zmian dokonujących się na naszych oczach we wszystkich typach i rodzajach krajobrazu. Mamy nadzieję, iż umożliwi to wskazywanie przykładów modelowych realizacji i pozwoli zarysować perspektywy kolejnych działań respektujących oczekiwania użytkowników i wymogi zachowania dziedzictwa kulturowego.

Obradom forum towarzyszą wystawa „Mistrzowie i uczniowie”, na której przedstawione są trzy ekspozycje:

1. Pracowników naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego, Wydziału Biologiczno- Rolniczego, Zakładu Architektury Krajobrazu – prace rysunkowe dr hab. inż. arch. Piotra Patoczki prof. UR, dr sztuki Anny Baran oraz fotografie artystyczne rzeźb z brązu dr inż. arch. Anny Sołtysik.

2. Malarstwo dr Narcyza Pióreckiego

3. Studentów Architektury Krajobrazu – rysunek artystyczny

Patronat nad przedsięwzięciem objęli: Tadeusz Ferenc - Prezydent Rzeszowa, Władysław Ortyl - Marszałek Województwa Podkarpackiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek - Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, Narcyz Piórecki - Dyrektor Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach, Krzysztof Staszewski - Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia Pro Carpathia, Bogdan Kaczmar - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Jerzy Ginalski - Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.