Prawo narodów do samostanowienia w teorii i praktyce międzynarodowej

22 marca 2018 roku odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa - ,,Prawo narodów do samostanowienia w teorii i praktyce międzynarodowej”.

Przedsięwzięcie to zostało zorganizowane przez Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Europejskiego we współpracy z Zakładem Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego.

Podczas Konferencji, mieliśmy przyjemność gościć przedstawicieli kilku ośrodków akademickich - z Wrocławia, Katowic, Olsztyna i Warszawy. W trzech sesjach tematycznych, zostały poruszone tematy powiązane z samostanowieniem narodów w rozmaitych kontekstach międzynarodowych. Wystąpienia prelegentów, skłoniły licznych uczestników Konferencji do konstruktywnej dyskusji, podczas której wygłoszone zostały stanowiska przedstawicieli wymienionych ośrodków akademickich. Zgromadzeni mieli okazje zapoznać się z tematyką między innymi tyczącą się kazusu katalońskiego, krymskiego, dążeniami Kurdów do niepodległości. Analizie zostały poddane pojęcia takie jak samostanowienie narodów, integralność terytorialna, czy uznanie międzynarodowe.

O randze Konferencji świadczy patronat honorowy objęty przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Miasta Rzeszowa, Senatora RP Aleksandra Bobko, a także Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego i Dziekan Wydziału Prawa i Administracji. Konferencję uroczyście otworzył Prorektor, Pan prof. dr hab. Marek Koziorowski.

Opiekunem merytorycznym całego przedsięwzięcia była Pani dr hab. Elżbieta Dynia, prof. UR., będąca równocześnie kierownikiem Zakładu Prawa Międzynarodowego i Prawa Europejskiego.

(oprac. Joanna Gierlicka)