II Edycja Festiwalu Relacji

W dniach 17–18 lutego 2018 r. w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego (al. mjr. W. Kopisto 2B w Rzeszowie) odbędzie się druga edycja Festiwalu Relacji, który szybko buduje swoją markę i skupia coraz liczniejszą publiczność (materiał organizatorów).

To pierwsza tego typu impreza na Podkarpaciu. Festiwal jest skierowany do szerokiego grona odbiorców – mieszkańców południowej Polski, zainteresowanych tematyką skutecznej komunikacji i dobrych relacji. Wydarzenie promuje Porozumienie bez Przemocy wg Marshalla Rosenberga (PbP, z ang. Nonviolent Communication, NVC), Rodzicielstwo Bliskości (RB) i różne formy edukacji alternatywnej. W trakcie festiwalu odbędą się liczne warsztaty, wykłady i panele dyskusyjne prowadzone przez zaproszonych gości. Prelegenci to psychologowie, terapeuci i trenerzy – jedni z najlepszych specjalistów w tym zakresie w Polsce, znani użytkownikom internetu z aktywności w mediach społecznościowych i blogosferze.

Pierwsza edycja Festiwalu Relacji okazała się niekwestionowanym sukcesem. Dobra organizacja sprawiła, że ilość odwiedzających ponad dwukrotnie przerosła nasze oczekiwania. Dokładamy wszelkich starań, by kolejne odsłony stawały się coraz bardziej przyjazne i ciekawe dla wszystkich odwiedzających – w tym także dla dzieci. Właśnie dla nich przewidzieliśmy mnóstwo atrakcji i warsztatów: kulinarne, muzyczne, chemiczne, które zapewnią nasi partnerzy: Klanza Rzeszów, Pro-Self z warsztatami bajkoterapii, Bystrzaki, Bricks4Kidz i in. Dzieci, będą mogły się bezpiecznie bawić w specjalnej strefie pod opieką animatorów. W hallu obok wygodnej strefy wypoczynkowej znajdzie się stoisko z książkami wydawnictw: Mamania, MiND, Media Rodzina, Zakamarki w specjalnych festiwalowych cenach oraz stoisko z artykułami dla mam i dzieci. Nowością są bezpłatne sesje psychologiczne organizowane przez Pro-Self. Gabinet Masażu i Odnowy Biologicznej Bantu zaproponuje relaksacyjno-odprężający masaż karku oraz masaż dłoni, który sprawi, że ręce będą wrażliwsze na wzajemne relacje. Smakołyki i napoje serwuje Powoli Cafe.

Naszym celem jest to, aby jakość spędzonego razem czasu ładowała energią na długo, a zdobyta wiedza i kompetencje ułatwiały i znacząco polepszały jakość codziennej komunikacji i kontaktów z otoczeniem. Jak pokazują liczne badania, jest to podstawą długiego i satysfakcjonującego życia. Mamy nadzieję, że festiwal będzie miejscem spotkań ciekawych ludzi i wybitnych specjalistów, którzy będą dzielić się z nami empatią, swoją wiedzą i doświadczeniami.

Zgodnie z zeszłorocznymi oczekiwaniami i obietnicami FR staje się imprezą cykliczną, ważnym wydarzeniem na mapie nie tylko województwa podkarpackiego, ale i południowej Polski. Chcemy, aby powstała wokół niego silna społeczność ludzi, którzy w świadomy sposób chcą kształtować relacje w swoim otoczeniu. Spełnieniem naszej wizji będzie założenie fundacji i szkoły opartej o PbP, zarówno w sposobie pracy z dziećmi, jak i komunikacji z interesariuszami i sposobie zarządzania. W tym roku podczas Festiwalu Relacji zaprezentuje się pierwszy w województwie podkarpackim klub zrzeszający dzieci i rodziców w edukacji domowej. Klub stanowi podwaliny dla mającej powstać w nieodległej przyszłości szkoły.

Festiwal w liczbach

9 prelegentów

ok. 600 odwiedzających

430 sprzedanych biletów

ponad 600 polubień profilu FB

GOŚCIE

Agnieszka Stein, psycholożka specjalizująca się w nurcie Rodzicielstwa Bliskości; agnieszkastein.pl

Monika Szczepanik, pedagog, trenerka PbP; http://www.swiatzyrafy.pl/

Marta Sikorska, edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie NVC, współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów HorseAssistedEducation; http://www.meandmybu.com/

Anita Janeczek-Romanowska, psycholog dziecięcy, współzałożycielka Ośrodka wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce w Warszawie. Pracuje z rodzicami oraz ich dziećmi w duchu NVC; bycblizej.pl

Piotr Romanowski, psycholog i psychoterapeuta, specjalizuje się pomocy młodzieży i dorosłym,  szczególną uwagę poświęca relacjom rodzinnym i terapii rodzin, jako elemencie procesu leczenia.

dr Tomasz Tokarz, nauczyciel, wykładowca akademicki, trener kompetencji społecznych, coach, mediator, działacz edukacyjny; http://innowacyjnaedukacja.blogspot.com, http://edutank.org.pl/

Joanna Nowicka, trenerka, mediatorka, coach w idei NVC; FB: Joanna Nowicka. Świadomość daje wybór - Przestrzeń porozumienia

Tomasz Sadzewicz, trener Fundacji FamilyLab związanej z osobą Duńczyka Jespera Juula; www.family-lab.pl

Przemek Chruściel, trener, reżyser, pedagog, animator społeczny, zafascynowany ideą NVC w pracy szkolnej i warsztatowej; FB: Przemysław Chruściel Warsztaty

Rodzicielstwo Bliskości to relacja rodzica z dzieckiem, której podstawą jest wzajemny szacunek. Porozumienie bez Przemocy opracowane przez Marshalla Rosenberga to uniwersalny sposób komunikacji opartej na uczuciach i potrzebach, która znajduje zastosowanie w biznesie, polityce, skonfliktowanych społecznościach. Obydwie postawy poprawiają jakość kontaktów wszędzie tam, gdzie dobre relacje i skuteczna komunikacja umożliwiają efektywną współpracę i naukę, dążenie do wyznaczonych celów i ich osiąganie.

Patronat honorowy: Rzecznik Praw Dziecka, Uniwersytet Rzeszowski, Prezydent Miasta Rzeszowa

Sponsor główny: Borg Warner,

Sponsorzy: Akademia Małych Odkrywców, Early Stage, Brave Kids Festival, Sylveco, Greinplast.

Partnerzy: Pro-Self, Być Blisko, Estrada Rzeszowska, Rzeszowski Inkubator Kultury, Pieluszkowo.com, I DO Studios, Powoli Cafe, Buntu, Klanza, Bricks4Kidz, Mamania, Media Rodzina, MiND, Zakamarki i in.

PATRONI MEDIALNI

Internet: www.rzeszow.tvp.pl, Nowiny24.pl, NaszeMiasto.pl, BiznesiStyl.pl, ModnieiZdrowo.pl, Gdziecko.pl, Dobramama.pl

Telewizja: TVP Rzeszów

Radio: Jedynka Polskie Radio, Polskie Radio Rzeszów, Studenckie Radio Feniks, Radio Centrum