Akademickie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego w Szachach

27 maja 2017 r. Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego wraz z Sekcją Szachową był organizatorem XVIII edycji Akademickich Mistrzostw Województwa Podkarpackiego w Szachach. Zawody te odbyły się w sali Senatu UR przy ul.Rejtana 16 C z udziałem reprezentacji 6 uczelni wyższych z Podkarpacia: Uniwersytetu Rzeszowskiego, Politechniki Rzeszowskiej, Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, PWSZ Krosno, PWSZ Sanok i Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu.

Otwarcia Mistrzostw dokonał Prezes KU AZS UR dr hab. Emilian Zadarko prof.UR podkreślając rozwój akademickich szachów na Podkarpaciu. Sędzią Głównym zawodów był pan Maciej Woźniak, a Komisarzem mistrzostw Adam Maryniak, opiekun Sekcji Szachowej w Uniwersytecie Rzeszowskim. Mistrzostwa rozgrywano w kategorii indywidualnej i drużynowej, grając Systemem Szwajcarskim P-15 prze 9 rund.

W klasyfikacji indywidualnej złoty medal AMWP w szachach zdobył student UR Damian Lewtak gromadząc 8,5 pkt w dziewięciu rundach. Srebrny medal z dorobkiem 8,0 pkt. zdobył student Politechniki Rzeszowskiej Kamil Gierulski, a brązowy medal przypadł dla pracownika naukowego UR dr hab. Jana Pisulińskiego, prof.UR, który uzyskał 6,5 pkt.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła reprezentacja UR, broniąc złotego medalu sprzed roku, w składzie: Damian Lewtak, Jan Pisuliński i Anna Zegar gromadząc (15,0 pkt.), przed Politechniką Rzeszowską ( 14,0 pkt.) w składzie: Kamil Gierulski, Kamil Łopuszański i Angelika Władyka.

Trzecie miejsce przypadło dla PWSZ w Sanoku ( 9,0 pkt.) w składzie: Mariusz Szaro, Wiesław Fic i  Przemysław Mindur.

IV miejsce - PWSZ Krosno ( 8,5 pkt.) w składzie: Kamil Szwast, Adam Michalski i Izabela Kandefer.

V miejsce - WSIiZ Rzeszów ( 8,5 pkt.) w składzie: Mykola Avram i Dymytro Solonukha.

VI miejsce - PWSWE Przemyśl ( 8,0 pkt.) w składzie: Marcelian Szczudło, Grzegorz Szumełda i Mateusz Bajera.

Zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy i puchary ufundowane przez Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Mistrzostwa w Szachach zakończyły tegoroczną rywalizację sportową w ramach XVIII edycji współzawodnictwa uczelni wyższych na Podkarpaciu.