Archiwum aktualności

Archeologiczne dziedzictwo pogranicza w mikroprojekcie programu Interreg Polska – Słowacja 2014-2020

Tereny województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego (Słowacja), o czym wiedzą wciąż nieliczni, obfitują w znaleziska archeologiczne – w tym takie, które świadczą o kontaktach mieszkańców pogranicza słowacko-polskiego w dalekiej przeszłości.

Przedsięwzięciem, które ma na celu dotarcie z tą wiedzą do zróżnicowanych grup odbiorców, zwłaszcza do osób niezajmujących się zawodowo archeologią i historią, jest projekt pn. Wspólne dziedzictwo: pogranicze słowacko-polskie w epoce brązu / Spoločné dedičstvo: slovensko-poľské pohraničie v dobe bronzovej (INT/EK/PO/1/I/B/0070). Realizowany jest on przez Uniwersytet Rzeszowski i Uniwersytet Preszowski (Prešov, Słowacja) przy wsparciu finansowym (85%) Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg Polska – Słowacja 2014–2020.

Efektem współpracy będzie stworzenie i udostępnienie na platformie internetowej interaktywnej mapy stanowisk archeologicznych z epoki brązu na pograniczu słowacko-polskim, a także przeprowadzenie skanowania i druku 3D wybranych artefaktów ze stanowisk zlokalizowanych na terenie Polski i Słowacji. Promocji wspólnego dziedzictwa kulturowego posłużą ponadto mobilna wystawa z wykorzystaniem wydruków 3D i innych materiałów edukacyjnych, a także konferencja naukowa oraz publikacja dotycząca tematyki projektu, udostępniona w formie elektronicznej wszystkim zainteresowanym. Termin realizacji projektu: czerwiec 2017 – maj 2018 roku.

Fot. 1. Skarb przedmiotów brązowych z Rzepedzi, pow. sanocki (Muzeum Historyczne w Sanoku, fot. D. Szuwalski)

Fot. 2. Brązowy grot z Siedlisk, pow. rzeszowski podczas skanowania 3D (Muzeum Okręgowe w Rzeszowie, fot. M. Javor)