Kulturalia 2017 – pierwszy dzień koncertowy i wiele więcej

25 maja miał miejsce pierwszy dzień koncertowy Jubileuszowych KultURaliów 2017. Barwny korowód doszedł na rynek, gdzie Prezydent Tadeusz Ferenc przekazał studentom klucz do miasta. Tego dnia odbyło się również kilka imprez towarzyszących.

Najważniejszym sportowym wydarzeniem podczas V Podkarpackiego Festiwalu KultURalia 2017 był BiegUR 2.0 pod patronatem Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest to już druga edycja biegu ulicznego dla studentów oraz nauczycieli akademickich. Trasa biegu wyniosła ok.5km, wzdłuż Wisłoka na Bulwarach. Start i meta znajdowały się przy Moście Zamkowym. Wszystkim uczestnikom wręczone zostały pamiątkowe medale, a dla zwycięzców cenne nagrody i puchary. Zwycięzcy byli klasyfikowani w kategoriach: studenci oraz mieszkańcy miasta. 1. miejsce w kategorii student: Bartłomiej Matyjaszczyk, kobieta: Kamila Moskwa. Kategoria mieszkańcy miasta- Łukasz Mikuszewski, kobieta: Gabriela Bojan.

Wydarzenie to było krótką rozgrzewką przed Barwnym Korowodem, który o godz. 14:00 wyruszył  spod Głównego Budynku UR przy ul. Rejtana. To wyjątkowa prezentacja społeczności akademickiej. Korowód to tradycyjny przemarsz studentów ulicami Rzeszowa w celu otrzymania symbolicznego Klucza do Bram Miasta. W tym roku władzę nad miastem Rzeszowa otrzymała Justyna Ogrodzka- koordynatorka KultURaliów 2017. Na rzeszowskim rynku czas zgromadzonym tam studentom umilał zespół KAPITAŁ. Barwny Korowód miał swój finał na terenie miasteczka akademickiego przy ul. Cichej.

Tam studenci mieli możliwość wzięcia udziału w ColoURit. Cała zabawa polegała na bitwie kolorowymi proszkami holi, które każdy otrzymał bezpłatnie pod sceną klubową zaraz przed rozpoczęciem wydarzenia.

Na Scenie Głównej odbyły się koncerty artystów: Qunabox, Muode Koty, Contra Mundum- koncert petriotyczny, Le Moor, Poparzeni Kawą Trzy, Hysteria, Kękę, Paluch. Na scenie klubowej mieliśmy możliwość usłyszenia: MEFI, Sequential, Belezze, Clermont Ferrand, Neven, Bebel, Boogie, Cruz, Lan, Redlow.

Zdjęcia - Olimpia Jeleń