"18 znaczy życie" — wykład Jerzego Fąfary o Józefie Szajnie

Jerzy Janusz Fąfara - ur. 1 września 1956 roku w Rzeszowie. Wykształcenie wyższe prawnicze (dyplom w 1981 roku UMCS w Rzeszowie), podyplomowe studium dziennikarskie przy Uniwersytecie Warszawskim organizowane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie – rok 1984. Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki – dwuletnie stypendium w Instytucie im. Gorkiego w Moskwie wydział prozy, 1987–1989. Poeta, prozaik, scenarzysta.
fot. Michał Drozd

Opublikował:

• „Kto lepszy” – poezje KAW 1981;
  • „Po obu stronach twarzy” – poezje KAW 1986;
  • „Czerwony pająk” – powieść KAW 1991;
  • „Dzień w którym stanąć miała ziemia” – powieść Techgraf 2000;
  • „Jakub od stojącej rzeki” – opowiadania PIK 2003;
  • „18 znaczy życie" – 2009;
  • "Pomruk" - 2014;
  • „Pępek Świata” – powieść radiowa 2002/2003 Polskie Radio Rzeszów (150 odc. x 15 minut);
  • „Brzytwy kata Sellingera" – powieść PIKiM 2005;
  • "Był wśród nas Święty" - 2016;
  • "Drabina do Nieba" - powieść radiowa 110 odc. Polskie Radio Rzeszów - 2014-2027;
  • "Dyktator" - wiersze 2016;

Jest autorem wielu słuchowisk, publikowanych na antenach radiowych w całym kraju i w programie I PR. Słuchowisko „Dzień w którym stanąć miała ziemia” na festiwalu słuchowisk radiowych otrzymało w 2000 roku nagrodę za reżyserię (Henryk Rozen). Za słuchowisko „Rzeka” otrzymał I nagrodę za scenariusz na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji Dwa Teatry – Sopot 2003. W 2003 roku powieść „Dzień w którym stanąć miała ziemia” ukazuje się w języku ukraińskim w lwowskim wydawnictwie Kalvaria.

W 2004 roku słuchowisko „Brzytwy kata Sellingera” zdobywa Grand Prix na Festiwalu Polskiego Radia i Telewizji „Dwa Teatry”. W tym samym roku „Brzytwy kata Sellingera” reprezentują Polskę na festiwalu
Prix Europa w Berlinie, kwalifikując się do ścisłej czołówki europejskich słuchowisk. Pracował w Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie w latach 1982–1989, później zakłada prywatne wydawnictwo RAF w Rzeszowie, a od 2001, Podkarpacki Instytut Książki i Marketingu, któremu szefuje do dzisiaj.

W 2005 roku ukazała się powieść „Brzytwy Kata Sellingera” napisana z inspiracji słuchowiskiem pod tym samym tytułem.

Od jesieni 2013 roku na antenie Polskiego Radia Rzeszów publikowane jest najnowsze słuchowisko Jerzego Janusza Fąfary, Drabina do nieba. Jest to saga rodzinna rozgrywająca się w Rzeszowie, która w zamyśle jest podróżą w czasie i prowadzi słuchaczy od początków XX wieku po czasy nam współczesne.

W 2009 roku ukazała się kolejna książka Jerzego Janusza Fąfary 18 - znaczy życie. Rzecz o Józefie Szajnie. Publikacja ta jest literacką biografią, przedstawiającą niezwyczajne losy oraz talent jednego z najwybitniejszych twórców awangardowych na świecie. To opowieść o młodzieńcu (Józefie Szajnie) i jego przyjaciołach, którzy przeżyli czasy obozu w Oświęcimiu. Autor ukazuje, jak historia kształtowała osobowość tego niezwykłego człowieka. Rozgrywa się tutaj ciekawy spektakl, w którym czytelnik czuje się widzem, a zatem obserwuje rozgrywające się wydarzenia z pozycji naocznego świadka, obserwatora.

W 2014 roku ukazała się długo wyczekiwana powieść biograficzna Pomruk, będąca opowieścią o niezwykłym życiu Profesora Franciszka Chrapkiewicza-Chapevill'a.

Rok 2017 powieść biograficzna o Stanisławie Szpunarze (nr 133 Auschwitz) człowiek który był świadkiem jak o. Maksymilian Kolbe zgłosił się na śmierć głodową za swojego kolegę z bloku.

Rok 2017 wiersze "Dyktator".