Archiwum aktualności

Nasza studentka Maria Rusin reprezentantką Polski w mistrzostwach świata FMA na Filipinach

Reprezentantka Sekcji Filipińskich Sztuk Walki, działającej przy CSiR UR, medalistka mistrzostw Polski i Europy w FMA (filipino martial arts), została zaproszona do udziału w festiwalu filipińskich sztuk walki w Cebu na Filipinach. Dzięki finansowemu wsparciu udzielonemu przez władze naszej uczelni pani Maria Rusin, absolwentka filologii rosyjskiej UR oraz studentka na Wydziale Socjologiczno-Historycznym, mogła uczestniczyć w tym wspaniałym wydarzeniu.

SGM Cacoy Festival rozpoczął się 23 września oddaniem hołdu zmarłemu w ubiegłym roku mistrzowi Cacoyowi Ciriaco Canete, założycielowi legendarnej szkoły filipińskich sztuk walki Cacoy Doce Pares, przez przybyłych z całego świata zawodników.

Przez dwa następne dni odbywały się seminaria FMA, które prowadzili mistrzowie Anton St'James, John Mac, Chuck Canete, Ron Lew, na których nasza reprezentantka mogła poszerzyć swoją wiedzę i nawiązać kontakty z trenerami i zawodnikami z całego świata.

Poniedziałek 26 września był dniem uroczystego otwarcia mistrzostw świata. Po prezentacji drużyn z Anglii, Meksyku, Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Indonezji, Nowej Zelandii, Polski i Filipin, odbyło się uroczyste złożenie przysięgi dotyczącej walki fair-play przez zawodników oraz modlitwa w intencji SMG Cacoya. Po zakończeniu uroczystości rozpoczęła się konkurencja form.

Przez następne trzy dni zawodnicy walczyli kolejno w konkurencjach: Full contact double stick (walka w zbroi z użyciem 2 kijów), Full contact single stick (walka w zbroi z użyciem 1 kija), Kulata (walka bez zbroi z użyciem 1 kija).

Nasza reprezentantka wzięła udział w dwóch pierwszych dyscyplinach, zajmując w obydwu czwarte miejsce.

Uroczystość zamykająca festiwal odbyła się 1 października rozdaniem medali, pokazem FMA danym przez Johna Mac i przyjęciem w siedzibie głównej Cacoy Doce Pares.