Drugi rok edukacyjnych badań porównawczych w ramach wolontariatu w Kenii

Na przełomie stycznia i lutego, w czasie przerwy semestralnej Wojciech Walat, prof. UR wraz z sześcioosobową grupą nauczycieli i lekarzy wolontariuszy już po raz drugi przebywał w kenijskiej szkole Mary’s Junior School w Malindi. Inicjatorką działań i „dobrym duchem” całego przedsięwzięcia, realizowanego już od siedmiu lat, jest mgr Maria Kuzin na co dzień pracująca w PWSZ w Sanoku.

Szkoła w Malindi stale się rozrasta, a rodzice coraz chętniej zapisują do niej swoje dzieci. Liczba uczniów, z 260 w ubiegłym roku, wzrosła do 400 w roku obecnym. Kontynuuje się tu dożywianie dzieci (miska kaszy i woda), a także, dzięki staraniom dyrektora Filipa Kimaro (który bardzo chętnie nosił koszulkę z logo naszego Uniwersytetu), tworzony jest oddział przedszkolny. Szkoła Mary’s Junior School jest niezwykle przyjazna, otwarta, chętnie też przyjmuje wolontariuszy do pracy z dziećmi.

Nauczyciele tu pracujący chętnie korzystają z doświadczeń polskich nauczycieli, a w swojej pracy wykorzystują pomoce dydaktyczne przywiezione z naszego kraju. Podczas tego spotkania otrzymali piłki, stroje piłkarskie, tablice dydaktyczne, książki, przybory szkolne, zabawki dla uczniów oraz koszulki z naszego Uniwersytetu. Przekazano im także prace plastyczne sanockich przedszkolaków.

Miłą niespodziankę sprawili swoim afrykańskim kolegom uczniowie Dwujęzycznego Liceum Uniwersyteckiego, przygotowując całą serię ćwiczeń w przekładzie na język angielski. Tego języka dzieci uczą się dopiero w szkole, mimo, iż jest drugim oficjalnym obok suahili. Niebawem z naszego Liceum zostaną wysłane paczki, z zebranymi przez młodzież kredkami, zeszytami i... zabawkami dla przedszkolaków w Afryce.

Chcąc odwdzięczyć się za prezenty, dzieci pokazały piękne, afrykańskie tańce i zabawy.