Pracownicy Uniwersytetu Rzeszowskiego w Mayo Clinic w Rochester w USA

Trójka pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego odwiedziła w dniach 28-31 sierpnia 2018 roku Mayo Clinic w Rochester w USA. Delegacji przewodził biofizyk dr hab. Marian Cholewa, prof. UR.

W wizycie uczestniczyli: radiolog, dr n. med. Marzanna Obrzut i ginekolog, dr n. med. Bogdan Obrzut. Grupa z UR pod przewodnictwem dr hab. Krzysztofa Gutkowskiego, prof. UR od kilku lat z powodzeniem rozwija i stosuje metodę elastografii wątroby na 1.5T rezonansie znajdującym się w Przyrodniczo-Medycznym Centrum Badań Innowacyjnych UR. Równolegle prowadzone są również badania elastograficzne mięśniaków macicy.

Technikę elastografii rezonansu magnetycznego ponad 20 lat temu wprowadził prof. Richard Ehman w Mayo Clinic. Umożliwia ona nieinwazyjne badanie narządów wewnętrznych. Wizyta naszych pracowników pozwoli zorganizować w przyszłości ścisłą współpracę w dziedzinie elastografii wątroby, macicy, piersi, mózgu i innych narządów.

Mayo Clinic od lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu klinik w USA i składa się z 75 szpitali ulokowanych w trzech stanach. W samym Rochester w stanie Minnesota znajduje się 16 klinik, które zatrudniają ok. 34 tysiące pracowników. Mayo Clinic w Rochester dysponuje 26 skanerami MR, 20 tomografami komputerowymi oraz 5 urządzeniami PET/CT. Miasto Rochester liczy około 100 tysięcy mieszkańców i jest niezwykle malownicze.

W ramach nawiązanej współpracy dr n. med. Marzanna Obrzut odwiedzi w przyszłym roku Mayo Clinic jako Visiting Fellow przez okres 6 miesięcy. Wystosowano również zaproszenie dla naszych studentów kierunków Systemy Diagnostyczne w Medycynie i Fizyki Medycznej.