Piknik Nauki EKSPLORACJE

Piknik Nauki EKSPLORACJE to nowa odsłona plenerowej imprezy, której celem jest popularyzacja, nauki oraz techniki, propagowanie interaktywnego modelu przekazywania wiedzy i edukacji nieformalnej oraz promocja idei powstania centrum nauki na Podkarpaciu.

Projekt zorganizowania w Rzeszowie plenerowej imprezy popularnonaukowej w formie rodzinnego pikniku narodził się w Stowarzyszeniu ExploRes na przełomie 2008 i 2009 roku. Następnie przez osiem lat (2010-2017) organizowane było przez Stowarzyszenie ExploRes oraz firmę Polimedia przy współpracy w kilku edycjach z Polskim Radiem Rzeszów, RARR S.A. oraz Uniwersytetem Rzeszowskim, wydarzenie pod nazwą Dzień Odkrywców - Interaktywny Piknik Wiedzy.

Piknik Nauki EKSPLORACJE to atrakcyjne pokazy naukowe, intrygujące warsztaty poznawcze oraz interaktywne eksponaty, dostępne w przestrzeni miasta i w murach uczelni, dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych, rodzin oraz grup zorganizowanych. Głównym celem będzie ukazanie i popularyzacja wiedzy naukowej i technicznej, lokalnych osiągnięć naukowych, bogactwa zasobów przyrodniczych, specyfiki i kierunków rozwoju rzeszowskiego ośrodka akademickiego oraz propagowanie idei i metod stosowanych w edukacji nieformalnej oraz poza formalnej. Misja i program ukierunkowany będzie na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami wiedzy, opisanymi za pomocą haseł „My ludzie”, „Świat wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”.

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2018 odbędzie się w Rzeszowie w dniach 25 – 27 maja 2018 roku, a główna jego część – rodzinny piknik, w sobotę 26 maja w godz. 11:00-18:00, w tradycyjnej lokalizacji tj. na Placu AK, ul. Szopena, Alei Lubomirskich, fosie Zamku oraz na parkingu RARR S.A. Cykl wydarzeń obejmował będzie cztery, niezależne moduły realizowane od piątku do niedzieli, a mianowicie:

PNE – PRELUDIUM w piątek 25 maja w godz. 18.00-21.00 na Uniwersytecie Rzeszowskim.
PNE – PIKNIK (część główna) w sobotę 26 maja w godz. 11.00-18.00 w pobliżu Zamku i fontanny multimedialnej
PNE – WYPRAWA w niedzielę 27 maja w godz. 11:00-14:00 nad rzeszowskim Zalewem i na Lisiej Górze.
PNE – FINAŁ w niedzielę 27 maja w godz. 18:00-21:00 na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Opis, ramowy program wydarzenia i inne ważne informacje znajdują się TUTAJ