Archiwum aktualności

Dr Grzegorz Bielec i prof. Andrzej Nowakowski z Wydziału WF nagrodzeni przez Prezydenta Andrzeja Dudę KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI

W dniu 20 kwietnia 2017 r. w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej odbyło się międzynarodowe spotkanie przedstawicieli Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” okazji 150-lecia rocznicy powstania tego stowarzyszenia.

Za wybitne zasługi w kształtowaniu postaw patriotycznych młodzieży, za działalność społeczną Krzyżem Kawalerskim „Polonia Restituta” odznaczeni zostali pracownicy naukowi Wydziału Wychowania Fizycznego: prof. Andrzej NOWAKOWSKI i dr Grzegorz BIELEC. Znaleźli się oni wśród 14 wyróżnionych druhów z całego kraju, których spotkał także zaszczyt uczestnictwa – jako delegacja – w obradach senatu.

Tu zaproszeni mieli przyjemność spotkania m.in. byłego Rektora Naszej Uczelni a obecnie Senatora Aleksandra Bobko, który z funkcji tej zrezygnował w 2015 w związku z objęciem stanowiska w rządzie. Senat RP życzy, by młodzież garnęła się do gniazd sokolich i znajdowała w nich sens swej aktywności oraz pracy dla Polski” – podkreślono w przyjętej przez Senat uchwale w 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Podczas spotkania nastąpiło otwarcie wystawy okolicznościowej z udziałem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, szefowej Kancelarii Prezydenta RP Małgorzaty Sadurskiej oraz polskich parlamentarzystów. Ekspozycja, bogato ilustrowana zdjęciami, przypomina najważniejsze wydarzenia z dziejów TG „Sokół”, m.in. zlot grunwaldzki w Krakowie w 1910 r., powstania wielkopolskie i śląskie, kształtowanie się polskiego skautingu, powstanie Błękitnej Armii, historię sportu, zloty w 20-leciu międzywojennym czy odrodzenie ruchu po 1989 r.

Zwieńczeniem uroczystości była prezentacja przez Dyrektor NBP Barbarę Jaroszek srebrnej monety, wyemitowanej przez Mennicę Polską z okazji rocznicy powstania TG „Sokół”.