Fryderyki 2017 dla UR?

Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do 23. edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk. W tegorocznej edycji zarejestrowano łącznie 1038 zgłoszeń albumów, singli i teledysków. Wśród nominowanych znalazła się płyta powstała dzięki wsparciu finansowemu UR, na której wokalistom towarzyszy pianistka z Wydziału Muzyki UR – dr Agnieszka Hoszowska- Jabłońska.

W tej edycji konkursu, w dwudziestu kategoriach Fryderyków 2017 konkurowało:

277 albumów z polską muzyką rozrywkową
90 albumów jazzowych
121 albumów z muzyką poważną
277 utworów muzycznych
273 teledyski
59 debiutujących artystów łącznie w muzyce rozrywkowej i jazzowej

Fryderyki 2017 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej zostaną wręczone 26 kwietnia 2017 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Transmisję z Gali wyemituje TVP2 (tego samego dnia, o godz. 22.20). Wręczenie nagród w kategoriach muzyki poważnej odbędzie się 24 kwietnia 2017 roku – podczas uroczystości w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. (informacja za: zpav.pl).

Na płycie „Ignacy Jan Paderewski - Pieśni” wydanej przez DUX Recording Producers znajdują się 24 utwory zarejestrowane w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Podzielony na 5 części koncert kameralny wykonali:

Anna Radziejewska – mezzosopran

Karol Kozłowski – tenor

Agnieszka Hoszowska-Jabłońska - fortepian

Przy tej okazji warto pamiętać, że kształcenie uniwersyteckie cechuje kompleksowość i kulturotwórcza rola edukacji na poziomie wyższym. Cieszymy się, że działalność artystyczna Pani Doktor znalazła wyraz w postaci tej bardzo ciekawej płyty oraz, że spotkała się z zainteresowaniem szerszej publiczności.

Trzymamy kciuki!

dr Agnieszka Hoszowska-Jabłońska - studiowała w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej oraz prof. Jerzego Tosika-Warszawiaka. Sztukę pianistyczną doskonaliła również na Międzynarodowych Kursach Mistrzowskich w Wiedniu, Feldkirch, Zurychu, gdzie współpracowała z wieloma wybitnymi pedagogami. Jest laureatką II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych Roma '96. W 1991 roku została wyróżniona za najlepszą partię fortepianową w Kameralnym Konkursie W.A. Mozarta w Krakowie.

Jako solistka i kameralistka koncertuje w Polsce i za granicą m.in. w Kanadzie, Peru, Słowacji na Węgrzech i Ukrainie.

W repertuarze posiada utwory od baroku do współczesności. Specjalizuje się w muzyce polskiej. Występuje i nagrywa dla Radia i Telewizji Rzeszów. Obecnie jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pełna informacja - http://zpav.pl/fryderyk/aktualnosci.php?idaktualnosci=1488

okładka – Ignacy Jan Paderewski w Berlinie, połowa lat 80 XIX w. The  Paso Robles Collection, Polish Music Center, USC

opracowanie graficzne – Rafał Dymerski