Warsztaty filipińskich sztuk walki z mistrzami FMA z Plymouth (10-12.02.2017)

13.02.2017 przedstawiciele władz Uniwersytetu Rzeszowskiego w osobach pana Rektora prof. dra hab. Sylwestra Czopka oraz pana Prorektora ds. studenckich i kształcenia dra hab. Wojciecha Walata, prof. UR, oraz Pan Dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UR - mgr Tomasz Świątek spotkali się z reprezentantami Masters Academy z Plymouth (Wielka Brytania) – mistrzem Antonem St. Jamesem oraz mistrzem Riccardo Cattindig-Stagg, którzy byli gośćmi Sekcji Filipińskich Sztuk Walki przy Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Organizatorami wydarzenia była Sekcja Filipińskich Sztuk Walki ESKRIMA, działająca od lutego 2014 przy CSiR UR. Warsztaty mogły się odbyć dzięki wsparciu uzyskanemu ze środków przyznanych przez pana Rektora Sylwestra Czopka.

Warsztaty poprowadził Grandmaster Anton St. James, jeden z czołowych instruktorów filipińskich sztuk walki w Europie, posiadacz czarnego pasa dziewiątego stopnia, prezes organizacji Cacoy Doce Pares Europe (CDPE), który prowadzi szkołę sztuk walki w Plymouth w Wielkiej Brytanii i współpracuje od lat z tamtejszym uniwersytetem. Mistrz Anton był gościem naszego Uniwersytetu już po raz trzeci.

CDPE jest częścią Cacoy Doce Pares World Federation, która reprezentuje najstarszą oficjalną szkołę eskrimy, narodowego sportu Filipin. Nasza sekcja jest oficjalnym członkiem tej międzynarodowej federacji, co pozwala na szeroką współpracę międzynarodową oraz na rozwój tej coraz popularniejszej dziedziny sportu w naszym regionie, w Polsce i na arenie międzynarodowej. Trener sekcji, mgr Maria Rusin, była dzięki wsparciu ze strony naszego Uniwersytetu reprezentantką Polski na mistrzostwach świata w Cebu na Filipinach. Reprezentanci naszej sekcji zdobywali wielokrotnie medale na mistrzostwach Polski i Europy.

Warsztaty odbywały się w obiektach sportowych na Zalesiu od piątku do niedzieli i obejmowały techniki walki kijem krótkim i długim oraz samoobronę przed atakiem przy użyciu noża. Natomiast w sobotę wieczorem goście z Plymouth uświetnili pokazem eskrimy wieczór filipiński, zorganizowany przez naszą sekcję w budynku A0. W ramach wieczoru można było spróbować typowo filipińskich potraw, obejrzeć pokaz zdjęć z treningów i zawodów, a nawet spróbować swoich sił w walce na kije.

Osoby zainteresowane kulturą filipińską oraz eskrimą mogą uzyskać więcej informacji, kontaktując się z trenerem sekcji, mgr Marią Rusin (rumauria@gmail.com) lub z dr Agnieszką Buk, kierownikiem organizacyjnym sekcji (agnusdei@wp.pl).

Na treningi zapraszamy studentów w ramach zajęć z wychowania fizycznego, a także wszystkich innych chętnych.