Chiny w zasięgu ręki – studia 2+2 (UR+GPNU)

29 maja 2018 r. doszło do spotkania roboczego przedstawicieli Guangdong Polytechnic Normal University (GPNU), Chiny z władzami Uniwersytetu Rzeszowskiego. Spotkanie jest konsekwencją podpisanej w ubiegłym roku umowy o współpracy.

Celem spotkania było ustalenie szczegółowych zasad dotyczących organizacji procesu kształcenia na kierunku „Chinese Culture and Social Development”, który będzie realizowany w formule „2+2” – dwa pierwsze lata w Uniwersytecie Rzeszowskim – dwa kolejne w Chinach.

Wymagania językowe i opłaty

Pierwsze dwa lata zajęć realizowane będą w języku angielskim, dwa kolejne – w języku chińskim. Realizowane wspólnie studia będą płatne odpowiednio – 1500 euro/semestr za dwa lata w UR, a potem 13000 yuan/semstr za dwa kolejne lata w Chinach.

Studia tego rodzaju nie są tanie i trzeba się liczyć z potencjalnymi dodatkowymi kosztami wynikającymi z obowiązujących w Chinach przepisów. Nie zmienia to faktu, że jest to kierunek przyszłościowy związany z gospodarką globalną, przemysłem ale również wymianą kulturową. Jeśli ktoś marzy o poznaniu specyfiki chińskiej kultury i biznesu to studia dla niego. Będzie ciężko (bo obrona pracy dyplomowej będzie po chińsku), ale potencjalne korzyści są ogromne.

Podczas spotkania ustalono również szczegółowe zasady wymiany pracowników naukowych i administracyjnych niezbędne do realizacji założonego programu studiów.

Uniwersytet Rzeszowski był reprezentowany przez JM prof. dra hab. Sylwestra Czopka, Rektora UR. W spotkaniu uczestniczył również Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, prof. dr. hab. Marek Koziorowski oraz dr Bogdan Wierzbiński.

W spotkaniu z ramienia GPNU uczestniczyli:

1. CHEN Shao – Secretary of Chinese Communist Party Committee of GPNU
  2. WANG Xiaojun – Professor, Head of Industrial Training Centre of GPNU
  3. XU Zhujun – Professor, Director of Personnel Department
  4. GUO Lei – Deputy Director of Students Affairs Department

„Reprezentantem” obu stron był Visiting Professor, goszczący w UR – Peter FU

Dzięki takiej współpracy międzynarodowej odległy kraj, jakim niewątpliwie są Chiny staje się nieco bardziej osiągalny – szczególnie dla tych, którzy patrzą na swoją przyszłość globalnie.

Zdjęcia - Michał Święcicki