Archiwum aktualności

Licealiści z Podkarpacia na spotkaniu z pracownikami Instytutu Historii i Instytutu Filologii Polskiej UR

20 listopada 2017 r. uroczyście zainaugurowana została  współpraca Instytutów Historii i Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego z grupą podkarpackich liceów ogólnokształcących, wśród których znalazły  się Dwujęzyczne  LO w Boguchwale, I LO w Dębicy, I LO w Jarosławiu, Społeczne LO w Tarnobrzegu, VI LO w Rzeszowie, V LO w Mielcu, LO w Dynowie, I i II LO w Łańcucie, LO ss. Prezentek w Rzeszowie, I LO w Jaśle, II LO w Krośnie, LO w Rymanowie oraz LO w Bieczu.

Blisko 500 uczniów z ww. szkół wysłuchało wykładów „Żena, niewiasta, białogłowa, kobieta, dziewka, mać, baba..... – osoba płci żeńskiej w historii języka polskiego”   (wygłoszonego prof. Kazimierza Ożoga z Instytutu Filologii Polskiej) oraz „Emancypacja kobiet w republikańskim Rzymie”(przygotowanego przez prof. Piotra Berdowskiego z Instytut Historii).

W przerwie licealiści mieli okazję spotkać się ze studentami zaangażowanym w działalność kół naukowych funkcjonujących w obu Instytutach, poznać różne formy aktywności studenckiej a także zadać swoim starszym kolegom  pytania dotyczące realiów studenckiego życia na UR .