KultURalia 2017 Day #5

W piątym dniu V Podkarpackiego Festiwalu KultURalia 2017 mieliśmy możliwość wzięcia udział w „Questing- turystyka z zagadką” oraz uczestniczyć w „Spotkaniu otwartym z Piotrem Żyłką i Błażejem Strzelczykiem”.

„Questing- turystyka z zagadką”, jak mówią sami organizatorzy- questing jest to pewien rodzaju zabawy, a nie wyścigu. W grze miejskiej wzięło udział 7 zespołów, które liczyły 2-3 osoby. Każda z drużyn dostała mapę i wszelkie wskazówki, które były niezbędne do odnalezienia kolejnych punktów i rozwiązania zagadek. Znajomość Rzeszowa nie była obowiązkowa. Uczestnicy dzięki temu eventowi mogli poznać przestrzeń miejską. Punktem wyjściowym questingu była nieczynna fontanna na Rzeszowksich bulwarach. Całość gry trwała ok. 5h. Główna nagrodą dla zwycięskiej drużyny były bransoletki PARACORD wielofunkcyjne 5 w 1, zawierające m.in. w sobie PowerBank, głośnik bluetooth i wiele innych. Za zajęcie 1.,2. i 3. miejsce, drużyny dostały akrylowe statuetki. Dla reszty uczestników przewidziane były materiały promocyjne Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dyplomy.

Drugim wydarzeniem 19.05.2017r. było otwarte spotkanie pod tytułem „Sposób na szczęśliwe życie”. Odbyło się w Sali Senatu, w budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelegenci spotkania to: Piotr Żyłka i Błażej Strzelczyk. Obaj Panowie są dziennikarzami a także współautorami książki- wywiadu z siostrą Małgorzatą Chmielewską. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób. Spotkanie miało na celu przybliżenie idei dobroczynności i wolontariatu wśród młodych ludzi. Zaproszeni goście opowiedzieli o konkretnych inicjatywach podejmowanych na rzecz pomocy najuboższym, również tych podejmowanych w Rzeszowie. Podczas audiencji uczestnicy odnieśli się do wielu kwestii- czym jest szczęście? Czy pomaganie innym daje to szczęście? Dlaczego i w jaki sposób powinniśmy nauczyć się słuchać. Poruszono również temat- dlaczego dobre osoby są bardziej atrakcyjne. Pod koniec spotkania wywiązała się dyskusja między gośćmi a publicznością.

Cały czas można zobaczyć wystawę Fotografii Koncertowej w budynku A0 przy ulicy Rejtana, na której możemy poprzyglądać się z bliska zdjęciom z koncertów polskich artystów m.in. Zenona Martyniuka, Michała Wiśniewskiego czy sióstr Przybysz. Nadal towarzyszą nam „Dni Smakosza” Studenci mogą korzystać ze zniżek w wybranych barach, kawiarniach. Warto sprawdzić na stronie: goo.gl/0aQicr, co i gdzie dla przygotowaliśmy dla uczestników KultURaliów 2017.

Zdjęcia - Olimpia Jeleń