KultURaliowy weekend za nami

Pierwszy weekend KultURaliów 2017 minął. Przed nami kolejne dni studenckiego święta podczas których czekają na nas m.in. finał „Student ma talent”, dni koncertowe oraz wiele innych atrakcji.

Przez cały weekend mieliśmy możliwość przyglądać się i brać udział w dwóch projektach „Loty Szybowcem oraz „Skoki Spadochronowe”. Zostały zorganizowane przez Komisję Samorządu Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego ds. Sportu i Turystyki przy współpracy ze Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów UR przy V Podkarpackim Festiwalu KultURalia 2017. Wydarzenie to skierowane było do studentów i pracowników Uniwersytetu Rzeszowskiego, a także do mieszkańców miasta Rzeszowa. Do wyboru były dwie formy lotu - lot widokowy i ekstremalny.  Celem tego projektu było promowanie mało popularnych form spędzania czasu wolnego oraz wyjście na przeciw oczekiwaniom osób szukających tego typu form rekreacji. Loty trwały od godziny 09:00 do 15:00.

Nowy tydzień, nowa dawka wrażeń. Już od poniedziałku ruszyliśmy z kolejnymi wydarzeniami zorganizowanych w ramach V Podkarpackiego Festiwalu KultURalia  2017. W dniu poniedziałkowym mogliśmy wybrać się na „Dzień tańca”, „Hydroaktywnych”, „Dzień wynalazcy”, natomiast dzień zakończyliśmy „ImproLibacją”.

„Dzień tańca” odbył się w hali przy ul. Kasprowicza (obok galerii Rzeszów). Celem tego projektu były zorganizowane warsztaty dla Studentów, dzięki którym można było dowiedzieć się nieco więcej na temat tanecznych stylów ulicznych m.in. hiphop, breakdance oraz popping. Warsztaty poprowadzili chłopcy z ekipy Street Breakers z Rzeszowa. Zagwarantowali dobrą zabawę oraz wycisnęli siódme poty z uczestników. Grupa chętnych osób, która wzięła udział w tym projekcie była dość spora.

W tym samym czasie, czyli w godzinach 11:00-14:00, Studenci mogli trochę porywalizować w zawodach kajakowych dwójek. Odbyły się w następujących kategoriach: kobiety, mężczyźni, miksty oraz pracownicy UR. Rywalizacja odbyła się na rzece Wisłok koło Lisiej Góry. Doskonała pogoda oraz znaczna ilość uczestników sprzyjały kultURalnej rywalizacji.

W godzinach 16:00-20:00 w Sali Senatu w budynku A1 Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. A. Rejtana odbył się „Dzień wynalazcy”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę CSTNG- Centrum Szkolnictwa Technologii Nowych Generacji- Centrum Szkolnictwa i Technologii Nowych Generacji oraz Uczelnia EduPRoject. Widowisko to było skierowane do osób, które pasjonują się szeroko pojętą tematyką nowych technologii. Podczas spotkania odbyły się prelekcje, podczas których każdy mógł zaczerpnąć ciekawe informację dotyczące np. tematu wynalazków, druku 3D oraz można było dowiedzieć się jak opatentować swój wynalazek i zabezpieczyć go prawnie i dodatkowo móc na nim zarobić. Na koniec odbył się panel dyskusyjny, na którym uczestnicy spotkania zadawali pytania specjalistom z konkretnych dziedzin. Dodatkowo partnerzy wydarzenia, ogłosili konkurs dla młodych, zdolnych wynalazców. Nagrodą główną ma być dowolny druk 3D o wartości 100 zł oraz praktyki w firmach organizujących to wydarzenie, po których można liczyć na dalszą współpracę. W spotkaniu uczestniczyło ok. 30 osób, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu osób mających pomysł na innowacyjne wynalazki.

Poniedziałek zakończyło wydarzenie pt. „ImproLibacja- upij się uśmiechem” zorganizowane na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przy ul. Dąbrowskiego. ImproLibacja to komediowe improwizacje sceniczne, w których wzięli udział improwizatorzy z najlepszych grup, których przyjechali do nas z różnych zakątków Polski. W części oficjalnej wieczoru mogliśmy przyglądnąć się zmaganiom improwizatorów scenicznych, którzy wzięli udział w wielu różnorodnych krótkich formach improwizacji scenicznej. Na scenie wystąpili: grupa „Na Chybił Trafił”, grupa z nietypową nazwą: „Kulawy Pies podstawił mi nogę”, grupa: „ Sic” oraz grupa: „ SO CLOSE”. Występy te dostarczyły zgromadzonym fantastycznej energii, śmiechu oraz pozytywnego szaleństwa.

Zabawa trwa nadal – szczegółowy program dostępny pod adresem http://bit.ly/KultURalia_2017_program

Zdjęcia – Olimpia Jeleń