Relacja z Erasmusa Piotra Gawle

Zastanawialiście się nad wyjazdem w ramach programu Erasmus? Pora to zrobić. Może długo schodzi Wam na podjęciu decyzji - jechać, czy nie jechać? Nie Wam pierwszym. Gdy wykluł się pomysł wyjazdu, długo rozważałem plusy i minusy. Miałem obawy, przede wszystkim dotyczące języka. Jednak zdecydowałem się i wiecie co Wam powiem? Jechać, jechać, jechać. Nieważne gdzie, nieważne z kim, ważne żeby się odważyć.

Jestem studentem kierunku Turystyka i Rekreacja. Wymianę studencką w programie Erasmus odbyłem w semestrze zimowym 2013/2014 w International University College w mieście Dobrich, położonym w Bułgarii (strona internetowa: http://www.vumk.eu). Jest to uczelnia międzynarodowa. Nie siedzi się na zajęciach samotnie wśród Bułgarów, tylko z przedstawicielami wielu krajów z różnych stron świata. Sam byłem zaskoczony, że prócz studentów z Europy pojawiają się żacy z Brazylii, Wietnamu, Nepalu, Nigerii czy Peru. Przeżyłem tam kilka świetnych miesięcy, pełnych wyzwań, bogatych edukacyjnie i towarzysko, zawarłem ciekawe znajomości i podszkoliłem języki obce, na czele z angielskim. Zwiedziłem też spory kawał Bułgarii, poznałem wiele z kultury, historii i obyczajów tego kraju, a także innych, dla przykładu Portugalii, Rosji czy Turcji. Grono pedagogiczne na uczelni jest profesjonalnie przygotowane oraz przyjacielsko nastawione do studentów, na czele ze wspaniałą koordynatorką programu Erasmums, jaką jest Neli Pencheva. Prócz nauki, zdarzają się dni wyjątkowe.

Dla przykładu:

• Międzynarodowy dzień kultur,
  • Vintage Party,
  • Dzień Sporu,
  • Halloween Party,
  • Zabawa organizowana przez nauczycieli.

Co moim zdaniem daje wyjazd w ramach programu Erasmus?

• Wzbogaca edukację, podnosi wykształcenie.
  • Stwarza świetne warunki do obycia się z językami obcymi na zajęciach, w życiu towarzyskim i codziennym.
  • Pozwala poznać kulturę, obyczaje, kuchnie i historię innych krajów.
  • Daje wiele możliwości turystycznych.
  • Przynosi sporo międzynarodowych znajomości oraz przyjaźni.

Zdjęcia

Wyrażam zgodę na publikacje napisanej przeze mnie notatki oraz załączonych plików w formacie jpg zdjęć
Piotr Gawle