
Tryb wyborów, powoływania i odwoływania organów UniweRsytetu
§ 48
- Wyboru Rektora i prorektorów dokonuje Kolegium Elektorów UR, zaś dziekanów i prodziekanów – kolegia elektorów danego wydziału.
- Wybory w UR przeprowadzają komisje wyborcze zgodnie z Regulaminem Wyborczym UR.
- Wybory do organów statutowych UR są przeprowadzane przez Komisję Wyborczą UR, oraz pod jej nadzorem, przez odpowiednie wydziałowe komisje wyborcze zgodnie z Regulaminem Wyborczym UR.
§ 49
Kolegium Elektorów UR składa się ze 150 elektorów. Kolegium to tworzy:
- 80 przedstawicieli nauczycieli akademickich posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego lub uprawnienia równoważne wynikające z posiadania stopnia doktora habilitowanego, zatrudnionych w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy,
- 30 przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich, zatrudnionych w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy,
- 30 przedstawicieli studentów i doktorantów,
- 10 przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, zatrudnionych w UR w pełnym wymiarze.
§ 50
- Wyboru elektorów, o których mowa w §49, lit. a) i b) Statutu, dokonuje się na zebraniach nauczycieli akademickich organizowanych przez wydziałowe komisje wyborcze w poszczególnych wydziałach, oddzielnie dla grupy profesorów, doktorów habilitowanych, osób, które nabyły uprawnienia równoważne wynikające z posiadania stopnia doktora habilitowanego oraz oddzielnie dla grupy pozostałych nauczycieli akademickich.
- Wyboru elektorów spośród nauczycieli akademickich zatrudnionych poza wydziałem dokonuje się na zebraniach organizowanych przez Komisję Wyborczą UR.
- Bierne prawo wyborcze przysługuje nauczycielom akademickim zatrudnionym w UR jako podstawowym miejscu pracy, którzy w dniu wyborów nie ukończyli sześćdziesiątego siódmego roku życia, a w przypadku osób posiadających tytuł profesora – siedemdziesiątego roku życia.
- Nie można łączyć funkcji członka organu kolegialnego UR:
a) z funkcją organu jednoosobowego innej uczelni,
b) ze statusem założyciela innej uczelni niepublicznej będącego osobą fizyczną,
c) ze statusem członka organu osoby prawnej będącej założycielem innej uczelni niepublicznej.
- Wyboru elektorów spośród studentów dokonuje się w ramach poszczególnych wydziałów, według proporcji do ogółu studentów UR, zgodnie z regulaminem samorządu studenckiego i Regulaminem Wyborczym UR.
- Wyboru elektorów spośród doktorantów dokonuje się według proporcji ogółu studentów do doktorantów, nie mniej niż jednego, zgodnie z regulaminem samorządu doktoranckiego i Regulaminem Wyborczym UR.
- Wyboru elektorów spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi dokonuje się na zebraniach organizowanych przez Komisję Wyborczą UR.
§ 51
- Kandydat na stanowiska Rektora musi posiadać tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego i być zatrudniony w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy.
- Kandydata na stanowisko Rektora mają prawo zgłaszać wszystkie osoby posiadające czynne prawo wyborcze. Listę kandydatów zgłoszonych przez społeczność akademicką Komisja Wyborcza podaje do wiadomości zgłoszonych kandydatów i elektorów przed pierwszym zebraniem Kolegium Elektorów.
- Elektorzy na zebraniu Kolegium Elektorów dokonują wskazania kandydatów na Rektora spośród osób znajdujących się na ogłoszonej wcześniej liście.
- Osoby, które uzyskały co najmniej 10% spośród ważnie oddanych wskazań Kolegium Elektorów UR, przechodzą do pierwszej tury wyborów.
- Zgłoszeni kandydaci winni przed głosowaniem potwierdzić wolę kandydowania oraz oświadczyć spełnianie kryteriów wyborczych.
- Każdy kandydat ma prawo na każdym etapie procedury wyborczej zgłosić swoją rezygnację.
§ 52
- Kandydatów na stanowiska prorektorów Rektor elekt przedstawia Komisji Wyborczej UR.
- Prorektorzy są wybierani przez Kolegium Elektorów UR spośród kandydatów przedstawionych przez Rektora elekta, spełniających kryteria wyborcze.
- Kandydat na stanowisko prorektora musi posiadać tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego i być zatrudniony w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy.
- Kandydat na stanowisko prorektora do spraw studenckich musi uzyskać akceptację większości przedstawicieli studentów i doktorantów w organie dokonującym wyboru. Niewyrażenie takiej opinii w ciągu siedmiu dni uważa się za akceptację kandydata.
§ 53
- Dziekana wybiera kolegium elektorów wydziału spośród osób zatrudnionych na wydziale w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy oraz posiadających tytuł profesora lub stopień doktora habilitowanego lub uprawnienia równoważne wynikające z posiadania stopnia doktora habilitowanego, spełniających kryteria wyborcze.
- Kolegium elektorów wydziału stanowią profesorowie i doktorzy habilitowani zatrudnieni na wydziale w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy oraz wybrani na następną kadencję pozostali członkowie rady wydziału w proporcjach określonych w §42 Statutu UR.
- Kolegium elektorów wydziału wraz z nowo wybranym dziekanem i prodziekanami staje się radą wydziału od dnia 1 września roku wyborczego, z zastrzeżeniem §42 ust. 2.
- Z dniem wyboru kolegium elektorów wydziału kończy się kadencja dotychczasowego kolegium elektorów wydziału, które pełni funkcję rady wydziału do dnia 31 sierpnia roku wyborczego.
- Tryb postępowania przy wyborze dziekana i prodziekanów jest analogiczny jak przy wyborze Rektora i prorektorów.
- Na stanowisko prodziekana mogą kandydować osoby posiadające stopień doktora, zatrudnione w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy, spełniające kryteria wyborcze.
- Liczba prodziekanów powinna być dostosowana do wielkości oraz potrzeb wydziału i nie może być większa niż 3.
§ 54
- Senat wybiera Komisję Wyborczą UR nie później niż w listopadzie ostatniego roku swej kadencji. Wydziałowe komisje wyborcze są wybierane nie później niż w grudniu ostatniego roku kadencji przez rady wydziałów.
- W skład Komisji Wyborczej UR wchodzą następujący przedstawiciele społeczności Uniwersytetu:
- po jednym przedstawicielu profesorów i doktorów habilitowanych zatrudnionych w każdym wydziale UR,
- sześciu studentów i doktorantów,
- czterech przedstawicieli pozostałych nauczycieli akademickich,
- dwóch przedstawicieli pracowników niebędących nauczycielami akademickimi.
- Na pierwszym posiedzeniu zwołanym przez Rektora Komisja Wyborcza UR wybiera swego przewodniczącego, jego zastępcę i sekretarza. Przewodniczący Komisji Wyborczej UR przewodniczy zebraniom wyborczym Kolegium Elektorów UR oraz otwartym zebraniom, prezentującym kandydatów na Rektora i prorektorów.
- Kadencja komisji wyborczych upływa z dniem powołania nowych komisji wyborczych.
- Kandydat na stanowisko z wyboru jest zobowiązany do rezygnacji z członkostwa w komisji wyborczej lub komisji skrutacyjnej, a na jego miejsce właściwy organ wybiera inną osobę.
- Przepisy określone w niniejszym paragrafie stosuje się odpowiednio do wydziałowych komisji wyborczych.
§ 55
- Do zadań Komisji Wyborczej UR należy zorganizowanie wyborów, a w szczególności:
a) podział mandatów między poszczególne jednostki proporcjonalnie do stanu osobowego poszczególnych grup elektorów z 31 stycznia ostatniego roku kadencji,
b) ustalenie terminarza czynności wyborczych,
c) nadzorowanie przebiegu wyborów na wydziałach,
d) przeprowadzenie wyborów członków Senatu, Kolegium Elektorów UR w jednostkach niewchodzących w skład wydziałów oraz spośród pracowników niebędących nauczycielami akademickimi i doktorantów,
e) ogłaszanie list kandydatów na stanowiska Rektora i prorektorów,
f) organizowanie i przeprowadzanie zebrań wyborczych na stanowiska Rektora UR i prorektorów,
g) stwierdzanie ważności wyborów,
h) stwierdzanie nieważności wyborów w przypadku nieprawidłowego ich przebiegu,
i) rozstrzyganie wątpliwości dotyczących spraw związanych z przebiegiem wyborów,
j) zabezpieczenie dokumentacji wyborów,
k) przeprowadzanie wyborów uzupełniających lub zlecanie ich przeprowadzenia właściwej komisji wyborczej,
l) sporządzanie i wydawanie zaświadczeń o dokonanym wyborze.
- Do zadań wydziałowej komisji wyborczej należy:
a) ustalenie szczegółowego terminarza czynności wyborczych,
b) organizowanie oraz przeprowadzanie wydziałowych zebrań wyborczych,
c) informowanie Komisji Wyborczej UR o ustalonym szczegółowym terminarzu czynności wyborczych, o przebiegu i wynikach wyborów,
d) zabezpieczenie dokumentacji wyborów,
e) przeprowadzanie wyborów uzupełniających, na polecenie Komisji Wyborczej UR.
§ 56
- Kadencja kolegialnych i jednoosobowych organów UR trwa cztery lata i rozpoczyna się w dniu 1 września w roku wyborów, a kończy w dniu 31 sierpnia ostatniego roku kadencji.
- Wybory Rektora, prorektorów, dziekanów i prodziekanów odbywają się kolejno w odrębnych terminach ustalonych przez odpowiednie komisje wyborcze, z tym że wybory Rektora i prorektorów powinny być przeprowadzone do 15 maja, a dziekanów i prodziekanów do 15 czerwca ostatniego roku kadencji.
- Kadencja Kolegium Elektorów UR oraz kolegium elektorów wydziału trwa cztery lata i upływa z chwilą wyboru kolegium na nową kadencję.
- Jeśli mandat wygasa podczas trwania kadencji organów kolegialnych UR, to przeprowadza się wybory uzupełniające.
- Wybory uzupełniające przeprowadza się na początku roku akademickiego, jeśli nastąpiła likwidacja lub utworzenie podstawowej jednostki organizacyjnej albo trwałe naruszenie proporcji określonych w Ustawie.
- W przypadku wygaśnięcia mandatu przed upływem kadencji, wybór powinien nastąpić przed upływem 60 dni od tego faktu. Kadencja nowo wybranego organu jednoosobowego kończy się z upływem bieżącej kadencji.
- W przypadku wygaśnięcia mandatu Rektora, do czasu wyboru, o którym mowa w ust. 6, obowiązki Rektora pełni jeden z prorektorów wskazany przez Senat.
- W przypadku wygaśnięcia mandatu Rektora w ostatnim roku jego kadencji, wyborów, o których mowa w ust. 6 nie przeprowadza się, a obowiązki Rektora pełni do końca kadencji prorektor wskazany przez Senat.
- Postanowienia, o których mowa w ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio do organów jednoosobowych podstawowych jednostek organizacyjnych UR.
§ 57
- Mandat w organach kolegialnych UR wygasa, gdy osoba posiadająca go:
a) zrzekła się mandatu,
b) utraciła bierne prawo wyborcze,
c) zmieniła grupę wyborczą, a w odniesieniu do studenta – jeśli zmienił wydział, utracił status studenta lub został zatrudniony w UR,
d) otrzymała karę dyscyplinarnej nagany z pozbawieniem prawa pełnienia funkcji kierowniczych,
e) została odwołana przez organ lub grupę wyborczą.
- Wygaśnięcie mandatu stwierdza Komisja Wyborcza UR w formie uchwały podjętej na wniosek Rektora albo właściwej wydziałowej komisji wyborczej.
§ 58
- Funkcji Rektora i prorektora nie można łączyć z funkcją dziekana, prodziekana, dyrektora i zastępcy dyrektora instytutu.
- Funkcji dziekana i prodziekana nie można łączyć z funkcją dyrektora i zastępcy dyrektora instytutu oraz kierownika katedry prowadzącej kierunek studiów.
- Funkcji organu jednoosobowego UR lub jego zastępcy nie może sprawować osoba pełniąca funkcję organu jednoosobowego w innej uczelni albo będąca założycielem innej uczelni niepublicznej.
- Nauczyciel akademicki zatrudniony w UR w pełnym wymiarze jako podstawowym miejscu pracy, pełniący funkcję rektora, prorektora, dziekana, prodziekana w innej uczelni, oraz będący założycielem innej uczelni jako osoba fizyczna lub też posiadająca status członka organu osoby prawnej będącej założycielem uczelni niepublicznej nie może być członkiem organu kolegialnego UR, z wyjątkiem członkostwa w radach naukowych.
- Odwołanie Rektora i dziekana odbywa się w trybie określonym w art. 38 i art. 78 Ustawy.
- Procedurę odwołania prorektorów i prodziekanów określa Regulamin Wyborczy UR.