Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Mediach

Współczesne media intrygują, dziwią, oburzają, często jednak powodem takiego stanu rzeczy jest brak rzetelnej wiedzy o ich funkcjonowaniu, historii i ewolucji, strukturze i mechanizmach działania. Uniwersytet Warszawski pragnie wyjść naprzeciw temu zjawisku i zachęcić społeczeństwo, a zwłaszcza ludzi młodych, do zainteresowania się tym jednym z elementów otaczającej nas rzeczywistości. Efektem tego jest inicjatywa zorganizowania Olimpiady Wiedzy o Mediach, której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach oraz promocja edukacji medialnej. W kolejnej, IX już edycji Olimpiady zorganizowanej przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z 15 innymi uczelniami na terenie całego kraju uczestnicy – uczniowie szkół ponadpodstawowych – walczyć będą o indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach oraz o cenne nagrody rzeczowe, ufundowane przez sponsorów. Patronat nad Olimpiadą objął Minister Edukacji i Nauki.

Przystąp do olimpiady: napisz esej, stwórz film, fotoreportaż lub fotokast na jeden z podanych tematów, a następnie sprawdź swe umiejętności i wiedzę podczas testu na etapie okręgowym i na etapie centralnym.

Tematy na I etap Olimpiady

1. TikTok – pożeracz czasu, czy skarbnica wiedzy? Szanse i zagrożenia w korzystaniu z TikToka.
  2. Mediatyzacja istnienia.
  3. Influencer – dziennikarzem? Czy jeszcze istnieje dziennikarstwo profesjonalne?
  4. Rozwój mediów – dokąd zmierzamy? Jak AI wpłynie na media?
  5. Dziennikarstwo czasów dezinformacji.

Kalendarium Olimpiady

• Zgłoszenia uczestników/rejestracja do 10. Edycji OWM: do 31.10.2023
  • Link do rejestracji: https://owm.edu.pl/rejestracja/
  • Nadsyłanie prac do I etapu: do 14.11.2023