Zajęcia dla młodych naukowców Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego

Studenci Koła Naukowego Edukacja bez granic przeprowadzili w dniu 20 stycznia 2024 w Instytucie Pedagogiki zajęcia dla młodych naukowców, będących uczestnikami Małego Uniwersytetu Rzeszowskiego. W ramach spotkania młodzi studenci mieli możliwość udziału w czterech warsztatach naukowych. Tematyka warsztatów dotyczyła: procesu wytwarzania substancji o właściwościach, które pozwały na emitowanie neonowego światła przez stworzonego slim’a, eksperymentów z balonami stworzonymi z worków na śmieci, tworzenia gier planszowych, jak również ich testowania przez wspólną grę młodych wychowanków MUR-u podczas zajęć. Pierwszy warsztat pt. „Neonowy Slim” dotyczył utworzenia substancji chemicznej, która będzie mieć właściwość świecenia w ciemności, ze względu na barwnik neonowy, który jest jednym z priorytetowych elementów na  przepisu substancji.Efektem warsztatu drugigo pt. „Sprawdź wytrzymałość na łożu Fakira”, było przeprowadzenie eksperymentu badawczego dotyczącego wytrzymałości balonów wykonanych z worków na śmieci. Warsztat trzeci pt. ”To ja go tnę" dotyczył wspólnego tworzenia gier planszowych, ich zasad z wykorzystaniem różnorodnych materiałów edukacyjnych. Podsumowaniem warsztatu była wspólna gra uczniów w ramach przygotowanej planszówki. Natomiast w warsztacie czwartym „Chemiczne eksperymenty” wykorzystano kuchenne składniki, które znajdą się w domu każdego młodego chemika do prawdziwych eksperymentów chemicznych. Uczniowie poznali w jaki sposób wykorzystać kuchenne składniki do prawdziwych eksperymentów chemicznych.

Wszystkie zajęcia zostały przygotowane przez studentów koła naukowego Edukacja bez granic, kierowanego przez dr inż. Tomasza Warchoł. Warsztaty prowadziły: Agnieszka Ziętek, Katarzyna Partyka, Zuzanna Korczyńska, Andżelika Pawłowska, Patrycja Porębska, Aleksandra Lęcznar, Wiktoria Gierlak, Katarzyna Kwiecień, Abramczyk Julia Abramczyk, Magdalena Mercik, Kamila Pilch, Dominika Rogala, Klaudia Szlęk, Agnieszka Prusiecka, Amelia Dudek, Gabriela Gmyr, Karolina Kowalczyk, Aleksandra Macewka, Julia Mączka,