Jazz i muzyka rozrywkowa
Poziom – I stopnia
Forma – stacjonarne
Profil kształcenia – praktyczny
Podstawą przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego jest posiadanie: świadectwa maturalnego
Egzamin wstępny dla specjalności wykonawstwo instrumentalne (altówka, trąbka, saksofon, flet, puzon, skrzypce, gitara, gitara basowa, kontrabas, fortepian, perkusja):
- Sprawdzian dyspozycji słuchowych (punktacja: 0-25)
Rozpoznawanie i śpiewanie interwałów, trójdźwięków, powtarzanie przebiegów melodyczno-rytmicznych, czytanie nut głosem. - Egzamin z instrumentu (punktacja: 0-60)
- Obowiązkowe wykonanie bluesa w formie: temat + improwizacja + temat.
- Obowiązkowe wykonanie jednego standardu jazzowego zawartego w wydawnictwie Hal Leonard Corporation - „Real Books” w formie: temat + improwizacja + temat.
- Sprawdzian poziomu warsztatu instrumentalisty, zróżnicowany dla poszczególnych instrumentów lub grup instrumentów według poniższych zasad:
A. dla grupy instrumentów dętych: obowiązkowe wykonanie krótkiego utworu klasycznego (lub wybrany fragment większej formy muzycznej) pod kątem prezentacji umiejętności warsztatowych,
B. dla pianistów: obowiązkowe wykonanie krótkiego utworu klasycznego pod kątem prezentacji umiejętności warsztatowych,
C. dla perkusistów: obowiązkowe wykonanie dwóch etiud na werblu: rudimentowej i klasycznej pod kątem prezentacji umiejętności warsztatowych.
- Rozmowa kwalifikacyjna (punktacja: 0-15)
Sprawdzenie wiedzy ogólnej z zakresu muzyki (w tym muzyki jazzowej i rozrywkowej).
Egzamin wstępny dla specjalności wykonawstwo wokalne:
- Sprawdzian dyspozycji słuchowych (punktacja: 0-25)
Rozpoznawanie i śpiewanie interwałów, trójdźwięków, powtarzanie przebiegów melodyczno-rytmicznych, czytanie nut głosem. - Egzamin wokalny (punktacja: 0-60)
- Obowiązkowe wykonanie bluesa w formie: temat + improwizacja + temat.
- Obowiązkowe wykonanie jednego standardu jazzowego zawartego w wydawnictwie Hal Leonard Corporation - „Real Books” w formie: temat + improwizacja + temat.
- Obowiązkowe wykonanie piosenki z polskim tekstem (z pominięciem np. pieśni patriotycznych, melodii ludowych itp.) którą możemy określić mianem standardu polskiej piosenki.
- Przygotowanie dowolnego tekstu do recytacji – sprawdzian dykcji.
- Rozmowa kwalifikacyjna (punktacja: 0-15)
Sprawdzenie wiedzy ogólnej z zakresu muzyki (w tym muzyki jazzowej i rozrywkowej).
Uwagi:
- Listę kandydatów przyjętych na pierwszy rok studiów ustala się na podstawie sumy uzyskanych punktów, od najwyższej, aż do wyczerpania limitu miejsc oddzielnie dla wykonawstwa instrumentalnego i wykonawstwa wokalnego. Liczba kandydatów przyjętych na poszczególne specjalności jest ustalana przez komisję w trakcie procesu rekrutacji.
- Warunkiem przyjęcia na studia jest uzyskanie przez kandydata co najmniej 70 punktów, przy czym egzamin uznaje się za niezdany, jeśli kandydat z którejkolwiek części nie uzyska min. 5 pkt. Maksymalna liczba punktów to 100.
Opis kierunku i/lub specjalności znajduje się tutaj.
Zapraszamy wszystkich WOKALISTÓW - kandydatów na studia na kierunek Jazz i muzyka rozrywkowa do wzięcia udziału w konsultacjach z naszymi wykładowcami.
Konsultacje pomogą Ci zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi, uwzględniając dobór odpowiedniego repertuaru. To doskonała okazja, by uzyskać cenne informacje na temat swoich umiejętności i programu studiów na specjalności wykonawstwo wokalne.
Konsultacje z naszymi wykładowcami klasy wokalu odbywają się w terminach (obowiązują zgłoszenia na konsultacje, które prosimy wysyłać na podany adres mailowy wybranego wykładowcy do dnia 20.05.2025):
- 05.2025 (poniedziałek) - mgr Ewa Niewdana-Hady - eniewdana@ur.edu.pl
- 05.2025 (poniedziałek) - mgr Małgorzata Sarata-Urgoł - msarata@ur.edu.pl
- 05.2025 (środa) - mgr Ewa Siembida-Jachym - esiembida@ur.edu.pl
- 06.2025 (niedziela) - dr hab. Olga Boczar, prof UR - oboczar@ur.edu.pl
Zapraszamy wszystkich INSTRUMENTALISTÓW - kandydatów na studia na kierunku Jazz i muzyka rozrywkowa do wzięcia udziału w konsultacjach z naszymi wykładowcami. Konsultacje pomogą Ci zapoznać się z wymaganiami egzaminacyjnymi, uwzględniając dobór odpowiedniego repertuaru. To doskonała okazja, by uzyskać cenne informacje na temat swoich umiejętności i programu studiów na specjalności wykonawstwo instrumentalne.
Zapraszamy w poniższych terminach (obowiązują zgłoszenia na konsultacje, które prosimy wysyłać na podany adres mailowy wybranego wykładowcy do dnia 20.05.2025):
22.05.2025 (czwartek)
- Fortepian – mgr Marcin Maziarz - mamaziarz@ur.edu.pl
26.05.2025 (poniedziałek)
- Fortepian – dr Michał Szkil - mszkil@ur.edu.pl, mgr Rafał Czarnacki - rczarnacki@ur.edu.pl
- Gitara – dr Damian Kurasz - dkurasz@ur.edu.pl, dr Piotr Pociask - ppociask@ur.edu.pl
- Gitara basowa – dr hab. Dariusz Ziółek, prof. UR - dziolek@ur.edu.pl
- Kontrabas / Gitara basowa – mgr Marcin Jadach - mjadach@ur.edu.pl
- Perkusja – dr Sebastian Frankiewicz - sfrankiewicz@ur.edu.pl, mgr Patryk Dobosz - pdobosz@ur.edu.pl, mgr Jakub Madejowski - jmadejowski@ur.edu.pl
- Saksofon – dr Bartłomiej Noszka - bnoszka@ur.edu.pl
- Skrzypce / Altówka – mgr Tomasz Mucha - tmucha@ur.edu.pl
- Trąbka – dr Tomasz Nowak - tonowak@ur.edu.pl
28.05.2025 (środa)
- Fortepian – mgr Tomasz Jachym - tjachym@ur.edu.pl