Stowarzyszenie Przyjaciół UTW

"Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów"

Projekt „Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów”, dofinansowany

z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie na podstawie umowy nr 6/2026/PS. 

KOMUNIKAT NR 3 /24.06.2026/ROPS

Z udziałem Karola Ożoga – Wicemarszałka Województwa Podkarpackiego, Prof. Sabiny Grabowskiej - Prorektor UR ds. Studentów i Kształcenia, Prof. UR Jadwigi Topczewskiej – Opiekuna UTW-UR z ramienia Rektora UR, Renaty Butryn - Pełnomocnika Wojewody Podkarpackiego ds. Polityki Senioralnej, Anny Kozioł – koordynatora Projektu ze strony ROPS oraz przedstawicieli organów i instytucji współpracujących z UTW-UR odbyło się uroczyste podsumowanie roku akademickiego UTW-UR połączone z uroczystą inauguracją Projektu „Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów”, współfinasowanego z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Wydarzenie, które odbyło się w dniu 23 czerwca 2026 o godz. 17.00. w auli głównej UR przy Al. T. Rejtana 16 C zgromadziło rekordową liczbę ponad 180 uczestników. Przebieg wydarzenia był dokumentowany przez słuchaczy z Klubu fotograficznego UTW-UR kol. Jacka Stankiewicza i kol. Janusza Obarskiego. Liczne wywiady z uczestnikami uroczystości przeprowadzili: p. Anna Leśniewska z PR Rzeszów – Honorowy Słuchacz UTW-UR  oraz ekipa TVP 3 Rzeszów.

Zebranych powitała Nawojka Kolijewicz, prezes Zarządu UTW-UR, która na wstępie przedstawiła krótką informację na temat zmian w funkcjonowaniu UTW-UR. Na jej zaproszenie kilka słów do zgromadzonych tak licznie słuchaczy UTW-UR przekazali zaproszeni goście: Prof. Sabina Grabowska, Prof. UR Jadwiga Topczewska oraz Karol Ożóg – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Prezentację zawierającą podsumowanie roku akademickiego UTW-UR 2025/2026 przedstawiła Nawojka Kolijewicz - prezes Zarządu UTW-UR. Omówiła kolejno aktywność słuchaczy skupionych w Sekcji artystyczno – kulturalnej, Sekcji komputerowej i Sekcji języków obcych oraz Sekcji rekreacji sportowo – turystycznej. Kończąc podkreśliła, że wśród seniorów wzrasta zainteresowanie aktywnością fizyczną, która służy poprawie szeroko rozumianej kondycji osób starszych.

Z kolei głos zabrała Maria Suchy – prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół UTW w Rzeszowie.  Na wstępie podkreśliła, że rok 2026 jest dla Stowarzyszenia rokiem szczególnym – w lutym minęło 15 lat od jego zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z tej okazji został opracowany jubileuszowy biuletyn, adresowany do seniorów pod hasłem „Wstań z fotela i zmieniaj świat”; został on przekazany wszystkim uczestnikom spotkania.

Następnie prelegentka przedstawiła kilka informacji o aktualnych działaniach  Stowarzyszenia.

W maju 2026 została podpisana umowa z Prezydentem Miasta na projekt „Rzeszowski senior to aktywny senior”. Kwota dotacji 20 000,00 zł zostanie wykorzystana na rehabilitację prozdrowotną, ćwiczenia na basenie oraz na treningi tenisa stołowego. Realizacja tego projektu jest już znacznie zaawansowana – zostały podpisane umowy, zakończono nabór uczestników. Założenia kolejnego grantu ROPS na działanie „Dziedzictwo Podkarpacia inspiracją dla seniorów” było tematem odrębnej  prezentacji. Trzecia z rzędu umowa, tym razem na realizację grantu „Senior bezpieczny cyfrowo” została podpisana z Wojewodą Podkarpackim 23 czerwca 2026. Dotacja wyniesie 6 980 zł przy udziale własnym SP UTW 1 220,00 zł. Stowarzyszenie wraz ze słuchaczami UTW-UR oczekuje jeszcze na rozstrzygniecie konkursu w projekcie ASY 2026 „Trening umysłu poprzez naukę języków obcych”.

Przy okazji prezes SP UTW podkreśliła, że składając ofertę konkursową, Stowarzyszenie jest zobowiązane do zapewnienia udziału własnego finansowego. Zasoby, pochodzące ze składek, są bardzo skromne. Dlatego niezwykle ważne jest przekazywanie na rzecz SP UTW odpisu 1,5 % podatku, a także darowizn bezpośrednich. W ubiegłym roku odpisy podatkowe i darowizny wyniosły łącznie ok. 11 600 zł. Od początku tego roku SP UTW otrzymał 1 690 zł od osób fizycznych i 5 000,00 zł od MPGK w Rzeszowie.

Po zakończeniu prezentacji „Założenia i cele projektu inspiracją dla seniorów”, głos zabrał komisarz Tomasz Drzał z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. W prelekcji „Bezpieczne wakacje seniora” w bardzo przystępny sposób omówił zagrożenia, z jakimi można się spotkać w otoczeniu domowym, w podróży i na wakacjach oraz korzystając z Internetu, w tym elektronicznych płatności bankowych.

Jako ostatni punkt programu miał miejsce długo wyczekiwany występ Chóru UTW-UR CANTILENA, który wystąpił przy akompaniamencie mgra Ryszarda Picha i niestrudzonej dyrygentki Bożeny Słowik. Jak zawsze kolejne piosenki z regionu Podkarpacia wywoływały uśmiechy na twarzach słuchaczy, a zachęceni przez dyrygentkę, żywo włączali się w wykonanie refrenów. Przy trwających oklaskach Bożena Słowik pożegnała uczestników spotkania, życząc wszystkim bezpiecznych wakacji.

Rzeszów, 24 czerwca 2026.

Maria Suchy, Prezes SP UTW w Rzeszowie

Zdjęcia - kol. Janusz Obarski:

wstecz