Mitochondria pod mikroskopem: Zrozumieć oddychanie komórkowe
Prowadzący: dr hab. Renata Zadrąg-Tęcza, prof. UR
Zajęcia mają na celu przedstawienie możliwości wewnątrzkomórkowej analizy stanu funkcjonalnego i struktury sieci mitochondrialnej z wykorzystaniem techniki mikroskopii fluorescencyjnej. W trakcie zajęć uczniowie będą samodzielnie przygotowywać preparaty do analiz mikroskopowych wykorzystując komórki drożdży poddane różnym warunkom hodowlanym oraz narażone na działanie wybranych czynników zaburzających oddychanie wewnątrzkomórkowe. Uczniowie dzięki uczestnictwu w zajęciach poszerzą wiedzę dotyczącą wpływu zmian aktywności mitochondriów na procesy bioenergetyczne komórki oraz zdobędą umiejętność rozpoznawania struktury mitochondriów. Zajęcia umożliwiają również poszerzenie wiadomości z zakresu technik mikroskopowych stosowanych w badaniach naukowych.
Plan spotkania:
- Krótka cześć wykładowa (wprowadzenie) dotyczące zjawiska fluorescencji i jego zastosowania w badaniach komórki z wykorzystaniem technik mikroskopowych.
- Wykonanie doświadczenia:
- Barwienie fluorescencyjne mitochondriów w komórkach drożdży poddanych różnym warunkom i czynnikom zaburzającym metabolizm.
- Obserwacja preparatów mikroskopowych.
- Podsumowanie i wyciągnięcie wniosków.
Czas trwania: 90 minut
Liczebność grupy: 12 osób + opiekun