Komunikaty zarządu

Relacja z uroczystości 23.06.2026.

Relacja z uroczystego zakończenia roku akad.2025/2026 UTW-UR

połączonego z inauguracją projektu „Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów”. 

W upalne wtorkowe popołudnie 23 dnia czerwca 2026 o godz. 17.00 do auli głównej UR przybyło ok. 180 słuchaczy i gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: Prorektor UR prof. dr hab. Sabina Grabowska; Pełnomocnik ds.UTW-UR dr hab. prof.UR Jadwiga Topczewska, Wicemarszałek WP Karol Ożóg, Pełnomocnik Wojewody ds. Polityki Senioralnej Renata Butryn, koordynator projektu z ROPS Anna Kozioł, kierownik referatu ds. polityki senioralnej UM Elżbieta Inglot-Brzęk, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP Tomasz Drzał, Anna Stec z AS Ceramika oraz red. Anna Leśniewska z Radia Rzeszów i ekipa TVP 3 Rzeszów.

Gości i zebranych powitała Prezes UTW-UR Nawojka Kolijewicz. Na początku głos oddała zaproszonym – prof. dr hab. S.Grabowska, dr hab. prof.UR J.Topczewska i wicemarszałek K.Ożóg w ciepłych słowach złożyli seniorom gratulacje za aktywność, angażowanie się w życie społeczności, dbanie o osobisty rozwój oraz życzyli udanego relaksu wakacyjnego w dobrym zdrowiu. Z kolei w swoim wystąpieniu N.Kolijewicz podsumowała pierwszy rok kadencji jako Prezes. Był to rok zmian organizacyjnych, szczególnie jeśli chodzi o funkcjonowanie biura i księgowości – sprawy administracyjno-finansowe w całości przejęli pracownicy UR. Dzięki pani Prorektor, został odnowiony wystrój biura oraz zmieniony układ strony internetowej. Semestr zimowy to intensywna organizacja zajęć dla ok. 450 słuchaczy, którzy w 4 sekcjach mieli do dyspozycji blisko 55 klubów i grup zainteresowania – przedstawiona prezentacja przybliżyła zakres działalności poszczególnych sekcji czy klubów. Poprzez realizowane we współpracy z SP UTW projekty: „Seniorzy poznają dziedzictwo Podkarpacia” i  „Rzeszów miastem aktywnych seniorów”, program zajęć grup w ramach grantów był urozmaicony i sfinansowany, co bardzo słuchacze doceniają. 4 czteroosobowe drużyny wzięły także udział Igrzyskach Studentów Trzeciego Wieku „Nieustannie aktywni”. W II semestrze od lutego słuchacze mogli brać udział w hali Uniwersyteckiego Centrum Lekkoatletycznego w zajęciach dra R.Czaidra P.Marszałka. W kwietniu ruszyła realizacja oczekiwanych 5 wycieczek jednodniowych klubu turystycznego. Klub melomana zorganizował wyjazd na operę do Krakowa. Kol. R.Jarzębińska-Skupień z DKK-UTW została wyróżniona Nagrodą za Recenzję Roku przez Instytut Książki. Wspólnie ze SPUTW opracowano 4 nowe wnioski grantowe, które dotacjami mogą objąć wszystkie funkcjonujące kluby i grupy zajęciowe. Wydany został Biuletyn Nr 25-26 UTW-UR podsumowujący działalność ostatnich dwóch lat oraz Biuletyn Jubileuszowy z okazji 15-lecia SPUTW „Wstań z fotela i zmieniaj świat.” poświęcony realizowanym w tym okresie w UTW-UR projektom SPUTW – obie publikacje otrzymali wszyscy uczestnicy uroczystości. Na stronie internetowej umieszczane są sprawozdania i relacje ze wszystkich funkcjonujących i podejmowanych działań w UTW-UR. Podstawową formą są wykłady otwarte, których w roku akad.2025/2026 było 38 – realizowane są w miesięcznych cyklach poświęconych danej dziedzinie nauki. Słuchaczy pilnie i systematycznie uczęszczających na nie, wyróżniono Listami Gratulacyjnymi, które wręczyła wiceprezes ds. naukowych Danuta Kamieniecka-Przywara: St.Środoniowi, A.Bednarzowi, M.Chruściel, K.Marzec, J.Kujdzie, B.Nowickiej-Lassota, St.Urbanowi, Cz.Najdzie, D.Biały, W.Magryś, W.Jaremu. Natomiast Dyplomy za osiągnięcia sportowe, Prezes N.Kolijewicz wręczyła medalistom: Zimowej Senioriady w Rabce – R.Stryczek, H.Piaseckiemu, J.Poradzie, G.Gromskiej, E.Plewińskiej, A,Łobodzińskiemu, St.Środoniowi; Spartakiady UTW w Łańcucie – W.Musiał, W.Jaremu.

Kolejny punkt programu poprowadziła Prezes SP UTW Maria Suchy. Na wstępie zaznaczyła, iż mija 15 lat od założenia Stowarzyszenia, którego główna działalność skupia się na pozyskiwaniu dotacji poprzez projekty grantowe, stąd opracowanie Biuletynu Jubileuszowego. W bieżącym roku opracowano 4 projekty w konkursach dotacyjnych: „Rzeszowski senior to aktywny senior” – umowa na 20 tys. zł podpisana z Urzędem Miasta 5.05.2026, zakończono nabór na ćwiczenia prozdrowotne, gimnastykę w wodzie i treningi tenisa stołowego;; „Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów” – umowa na 60 tys. zł podpisana z ROPS 8.06.2026; „Senior aktywny cyfrowo” – umowa na 6980 zł podpisana z U.Woj. 23.06.2026; „Trening umysłu poprzez naukę języków obcych” – czeka na rozstrzygnięcie konkursu ASY 2026. Z kolei przeszła do przedstawienia prezentacji informującej o założeniach projektu „Tradycje Podkarpacia inspiracją dla seniorów”, którego celem jest pogłębianie i upowszechnianie wiedzy na temat dziedzictwa religijnego, społeczno-kulturalnego i naturalnego Podkarpacia. W ofercie zaplanowano działania: inaugurację projektu w dniu 23 czerwca 2026; plener fotograficzny w rejonie Krosna; poplenerową wystawę fotograficzną; plener malarski w Krasiczynie; poplenerową wystawę malarską; 3 wycieczki „Doliną Osławy”, „Dziedzictwo Ziemi Przeworskiej”, „Lasowiacy i Rzeszowiacy”, występy chóru „Cantilena” dla słuchaczy UTW-UR, mieszkańców Rzeszowa, pensjonariuszy DPS; warsztaty z ceramiki użytkowej i ozdobnej; warsztaty grupy teatralnej „Słowo za słowo”; uroczyste podsumowanie projektu 1 grudnia 2026, połączone z wykładem „Historia powstawania COP na Podkarpaciu”. Na zakończenie podziękowała za odpisy podatkowe i darowizny na rzecz SPUTW, z prośbą o dalszą hojność.

Prelekcję na temat „Bezpieczne wakacje seniora” wygłosił  Naczelnik Wydziału Prewencji KMP Tomasz Drzał .  W skondensowanej formie omówił zagrożenia, z jakimi można się spotkać w otoczeniu domowym, w podróży i na wakacjach oraz korzystając z Internetu, w tym z elektronicznych płatności bankowych. Były to bardzo pożyteczne, praktyczne rady, które mogą ustrzec przed nieszczęściem.

Zwieńczeniem uroczystości był występ chóru „Cantilena”, który przy akompaniamencie na akordeonie mgr. Ryszarda Picha i dyrygentce kol. Bożenie Słowik, wykonał ok. 10 ludowych piosenek z regionu Podkarpacia. Słuchacze, zachęcani przez dyrygentkę, włączali się do śpiewania refrenów. Chór jak zwykle zaprezentował się barwnie – panie w kwiatowych zapaskach, panowie w kapeluszach na głowie. Płynące ze sceny życzenia bezpiecznych i zdrowych wakacji, zakończyły galę.

Ewa Wójcik

Zdjęcia - kol. Janusz Obarski:

wstecz