Klub teatru i klub filmu

Informacja grupy teatralnej z I sem.2023/24.

Sprawozdanie z działalności grupy teatralnej „Słowo za słowo”

Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego

Uczestnicy grupy w I semestrze roku akademickiego 2023/2024 spotykali się jeden raz w tygodniu, w poniedziałki, czas trwania zajęć to jedna godzina. Spotkania odbywały się w budynku A-1 UR, w biurze UTW-UR. Grupa liczy 6 uczestniczek (5 pań z ubiegłego roku i jedna nowa). W trakcie trwania semestru zrezygnowała jedna koleżanka z powodów zdrowotnych. Instruktorem grupy jest pani Hanna Demczuk, aktorka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Od końca października  2023 do stycznia 2024 roku odbyło się 13 spotkań.

Po przerwie wakacyjnej w nowym roku zajęłyśmy się pracą nad tekstami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Przy wyborze konkretnych wierszy było, jak zawsze dużo dobrej zabawy  i twórczej dyskusji. Teksty wybranych wierszy posłużyły nam do nauki dykcji, pomogły w doskonaleniu prawidłowej wymowy, a także impostacji głosu.

Dobór konkretnych wierszy spowodowany był naszą rodząca się świadomością dotyczącą umiejętnego korzystania każdej z nas ze swoich różnych, naturalnych predyspozycji, takich jak na przykład: dobra sprawność ruchowa, wyrazista lub nie mimika twarzy, mocny lub słaby głos, umiejętność pokonywania barier w kontaktach z partnerem.

Reasumując, praca nad tekstami nauczyła nas otwartości na partnera, pokonywania własnych ograniczeń i pracy w grupie.

Spotkania sprawiają nam dużą radość i każde z nich wzbudza   w nas pozytywne i kreatywne nastawienie do rzeczywistości.

Krystyna Jaworska, kierownik grupy