Klub fotografii

Sprawozdanie klubu Foto z I sem.2023/24.

Klub Foto zrzesza 43 zaawansowanych fotoamatorów.

W I semestrze roku akademickiego 2023/2024 zajęcia  - 12 spotkań, odbywały się w poniedziałki w budynku A-0 UR w sali nr 251 i były prowadzone przez słuchaczy  wg wcześniej ustalonego harmonogramu.  Pomocą merytoryczną i wsparciem organizacyjnym służył prelegentom Zdzisław Świeca.

Tematy zajęć obejmowały: prelekcje na wybrany temat, przegląd autorskich fototek, relacje fotograficzne z podróży, omówienie programu Fast Stone, tworzenie diaporam, warsztaty z fotografowania martwej natury, omawianie zdjęć miesiąca, itp.

Poza tym słuchacze realizowali "zadania domowe", polegające na wykonaniu zdjęć miesiąca na wcześniej podane tematy:

- listopad 2023 – „Botanika”;

- grudzień  2023 – „Oblicza maszyn”;

- styczeń  2024  – „Kochać człowieka”.

Oprócz  odbywających się zajęć na Uniwersytecie,  były jeszcze inne działania klubu Foto:

- wrzesień  2023 - indywidualna wystawa  kol. Jana Stachury „Paralotnią nad Pogórzem Strzyżowskim” w Galerii Miejskiej w Strzyżowie przy ul. Rynek 15;

- 26 września 2023 - Dzień Otwartych Drzwi UTW-UR, wystawa zbiorowa „Ciche życie za kulisami Teatru Maska” w holu  budynku A-1 UR;

– grudzień 2023 - zbiorowa wystawa fotografii „15 lat Klubu Foto” w Bibliotece UR ul Pigonia;

Z okazji  Jubileuszu Klubu Foto został opracowany  i wydany katalog wystawy  „15 lat Klubu Foto UTW-UR"; katalog wystawy - 2023 opracował i złożył kol. Zdzisław Świeca, a wstęp do katalogu napisała  kol. Maria Rusin.

- luty 2024 - udział w wystawie pt. „Podkarpackie Teraz 9 - Kontynuacja", organizowanej przez Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki;

-  11 stycznia 2024  - kolega  Paweł Niemczk, podróżnik i fotograf,  był  gościem Klubu Pasjonatów UTW-UR, gdzie prowadził prelekcję  „Ciekawe miejsca Europy”  w budynku WiMBP przy ul. Sokoła 13.

Klub Foto realizuje również swoje zadania w plenerze:

- W dniach od  16 do 21 października 2023 r. grupa  naszych amatorów fotografików przebywała na wyjazdowym plenerze fotograficznym na Dolnym Śląsku. Zwiedzaliśmy i fotografowaliśmy wiele ciekawych miejsc i obiektów. Między innymi:  Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, starą kopalnię, muzeum porcelany, palmiarnię i Zamek Książ w Wałbrzychu, Skalne Miasto Adrszpach w Czechach oraz Szczawno Zdrój i wiele innych ciekawych miejsc. Z pleneru wróciliśmy z nowymi doświadczeniami z zakresu fotografii i dużym zbiorem zdjęć.

- W dniach 13 do15 października grupa 8-u naszych klubowiczów  fotoamatorów  uczestniczyła w wydarzeniu fotograficznym jakim jest Foto Art. Festival-u. w Bielsko Białej.  Najważniejszym punktem festiwalowego weekendu był Maraton Autorski – spotkania z  pięćdziesięcioma wybitnymi  przedstawicielami fotografii polskiej, autorami festiwalowych wystaw. Artyści  prezentowali  swoje dzieła  z dziedziny fotografii  dokumentu, reportażu, portretu, pejzażu i eksperymentu. To były niezapomniane chwile i moc inspiracji.

Tradycyjnie  wielu naszych słuchaczy tworzy ciekawe pokazy multimedialne ze swoich fotografii,  które prezentowane są  na  wernisażach i zajęciach klubowych. Pokaz z okazji 15-lecia Klubu Foto o działalność klubu  został wyświetlony na ogólnym wykładzie UTW-UR.

Ponadto nasi klubowicze  jako fotoreporterzy rejestrują  wiele wydarzeń na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.  Zdjęcia reportażowe   prezentowane są na stronie internetowej UTW-UR i archiwizowane z możliwością wykorzystywania ich do różnych celów w przyszłości.

Sporządziła Kazimiera Borkowicz