Klub fotografii

15 lat Klubu Fotografii.

Szanowni Państwo!

Klub Fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku powstał w 2008 r., kiedy  ówczesna Wiceprezes UTW Małgorzata Chlebowska zaproponowała Zdzisławowi Świecy zajęcia z naszymi seniorami. Powstała sekcja fotograficzna pod kierownictwem Janusza Obarskiego. Zajęcia okazały się ciekawe i kształcące, w związku z czym przybywało chętnych słuchaczy. Szacujemy, że w ciągu minionych 15 lat na dłużej lub krócej z sekcją fotograficzną związanych było około 200 osób; odbyło się 29 plenerów krajowych i zagranicznych. Były także liczne wystawy zespołowe i indywidualne prezentowane na Uniwersytecie Rzeszowskim, w placówkach kultury na terenie Rzeszowa i poza nim, a także udział w konkursach międzynarodowych, w których uczestnictwo owocowało mnóstwem dyplomów, wyróżnień i nagród. Własnym staraniem fotografów została wydana ilustrowana zdjęciami Kronika, opracowano diaporamy i filmiki; wiele z nich jest prezentowanych w auli UR przed wtorkowymi wykładami.

W marcu 2021 roku sekcja fotograficzna przekształciła się w Klub Fotografii. Jego członkowie odeszli od procesu szkolenia do formy klubowej. Aktualnie Klub skupia 43 fotoamatorów, ludzi z pasją, którzy chcą się integrować, rozwijać, popularyzować dobrą fotografię oraz podnosić na wyższy poziom swoje umiejętności – także te związane ze stosowaniem technik komputerowych. Klub kontynuuje sprawdzone formy działalności, w tym między innymi cotygodniowe spotkania, plenery, wystawy indywidualne i zbiorowe. Każdego miesiąca wykonywane są zdjęcia na zadany temat; było tych tematów miesiąca już 65. Zakres aktywności Klubu został wzbogacony o nowe formy: prelekcje autorskie z historii fotografii, prezentacje sylwetek i twórczości wybitnych fotografów, relacje z ciekawych wydarzeń w świecie fotografii.

Z okazji obecnego Jubileuszu został opracowany i wydany Katalog wystawy „15 LAT KLUBU FOTO Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego". Opracowanie i skład „Katalogu wystawy 2023”   - kol. Zdzisław Świeca, wstęp do katalogu - kol. Maria Rusin. Wystawa jubileuszowa jest czynna w Bibliotece UR przy ul. Pigonia 8. W katalogu i na wystawie znalazły się zdjęcia z dalekich podróży; z krajowych i zagranicznych plenerów; z imprez sportowych i kulturalnych, ujęcia krajobrazu z motolotni. Nie brak też nostalgicznych pejzaży, architektury dawnej i nowoczesnej w zaskakujących ujęciach, abstrakcji i prób utrwalania dostrzeganej inaczej urody kwiatów.

Utworzenie przed 15 laty sekcji fotograficznej UTW zaowocowało  współpracą grupy ludzi znających się od lat, włączających się w życie kulturalne w środowiskach zamieszkania, organizujących wspólne wyjazdy na plenery, wystawy, festiwale. To trwanie i nieprzerwany rozwój Klubu Fotografii to ogromna, niekwestionowana zasługa kol. Zdzisława Świecy. To on jest przewodnikiem i autorytetem,  to on spaja grupę. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzieli się z kolegami fotografami, ale także podczas spotkań Klubu Pasjonatów.

Chcę podziękować członkom Klubu Fotografii za przygotowanie obchodów 15-lecia swojej działalności. Zostały opracowane: Katalog wystawy 2023, prezentacja filmowa o działaniach klubu fotografii w ciągu minionych 15 lat, prezentacja multimedialna „Klub FOTO na ostatnim plenerze w 15 roku działalności”, a także sama wystawa przy ul. Pigonia 8. Wiele osób włożyło w tę pracę mnóstwo czasu, wysiłku fizycznego oraz swoje środki finansowe. Na marginesie wspomnę, że dofinansowanie przez SP UTW wydania „Katalogu wystawy 2023” zostało niemal w 80% pokryte z darowizn członków Klubu. Przy tej okazji pragnę w imieniu własnym, a także Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół UTW oraz Zarządu UTW–UR serdecznie podziękować Kolegom z Klubu fotografii za ich pomoc w dokumentowaniu realizowanych wspólnie projektów grantowych. Bardzo dziękujemy za wszystkie działania, które równocześnie promują cały nasz UTW–UR.

Pragnę teraz złożyć indywidualne podziękowania słuchaczom, działającym w Klubie fotografii od pierwszych chwil jego powstania. Dzięki nim jest to jedna z najbardziej aktywnych grup zainteresowań Uniwersytetu Trzeciego Wieku UR. Dyplomy otrzymują: Zdzisław Świeca – zasłużony wieloletni moderator i instruktor Klubu, Janusz Obarski – wieloletni kierownik sekcji fotograficznej i Klubu, Jan Ziąbek – jeden z członków założycieli sekcji, Andrzej Pondo, Janina Tomczyk, Jerzy Bobola, Kazimiera Borkowicz, Maria Wróbel, Magdalena Jankisz, Jerzy Nycz. Gratuluję wyróżnionym i życzę wielu kolejnych jubileuszy.

Danuta Kamieniecka-Przywara

wystąpienie w trakcie eventu 19.12.2023

Zdjęcia wybór i przygotowanie kol. Paweł Niemczak: