Złożenie skargi zarzucającej molestowanie nie jest zniesławieniem

Sąd Rejonowy dla Warszawy – Śródmieścia, uznał, że studentka miała prawo przedstawić skargę na zachowania profesora i działała w obronie swojego chronionego prawem interesu i nie można tego uznać za zniesławienie.

Rzeczpospolita” opisuje sprawę następująco: „W zeszłym roku jedna ze studentek tej uczelni złożyła wspólnie z kilkoma innymi kobietami skargę skierowaną do Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji na UW, w której zarzuciły jednemu z profesorów molestowanie seksualne. Złożenie skargi zainicjowało postępowanie wyjaśniające przed Komisją, obejmujące wysłuchanie kobiet, które oskarżyły profesora o molestowania, jak i samego profesora. W wydanej opinii kończącej postępowanie, Komisja uznała skargę za wiarygodną. W reakcji na to postępowanie, profesor wniósł prywatne akty oskarżenia o zniesławienie przeciwko studentce i innym kobietom składającym wyjaśnienia przed Komisją. Jak informuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, 23 listopada 2022 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy - Śródmieścia w Warszawie umorzył postępowanie przeciwko studentce z powodu braku znamion zarzucanego przestępstwa, tzn. uznał, że złożenie skargi i wyjaśnień przed Komisją nie stanowiło przestępstwa zniesławienia.”

Na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) można znaleźć opinię amicus curiae tejże fundacji wysłanej do sądu w sprawie studentki.