Złoto dla Resovii Saltans!

W ubiegłą sobotę para turniejowa ZPiT UR „Resovia Saltans”– Katarzyna Momola i Jakub Kogut – zdobyła złoty medal w Ogólnopolskim Turnieju Tańców Polskich „O Dobczycką kozę”! Para reprezentująca Uniwersytet Rzeszowski rywalizowała na parkiecie w czterech polskich tańcach narodowych: krakowiaku, oberku, kujawiaku i mazurze, pokonując tancerzy z innych akademickich i nieakademickich ośrodków tanecznych w Polsce.

Ogólnopolskie turnieje tańców polskich cieszą się dużą popularnością przede wszystkim wśród tancerzy z renomowanych środowisk uniwersyteckich (m.in. Warszawy, Krakowa, Gdańska i Poznania) oraz z zespołów tańca ludowego środkowej i północnej Polski. W zawodach uczestniczą pary o wysokiej technice tanecznej, które oceniane są przez licencjonowanych sędziów tańców polskich w formie towarzyskiej wg systemu skating. Naszych tancerzy oceniali: sędzia ekspert Mariusz Krupiński (ZPiT „Warmia”, Olsztyn), sędziowie konsultanci Katarzyna Bilska (ZPiT „Młody Toruń”, Toruń) i Romuald Kalinowski (ZPiT „Resovia Saltans”, Uniwersytet Rzeszowski) oraz sędziowie Jacek Wójcik (ZPiT „Kurpie”, Ostrołęka) oraz Piotr Skawski (ZPiT „Warszawianka”, Uniwersytet Warszawski).

Dla Katarzyny Momoli i Jakuba Koguta zdobycie pierwszego miejsca jest bardzo ważnym osiągnięciem, zwłaszcza, że w tego typu zawodach wzięli udział dopiero po raz trzeci. Mamy nadzieję, że dzięki ich sukcesom uda się nam ponownie rozpowszechnić ten rodzaj tańca w naszej Alma Mater, a także w regionie południowo-wschodniej Polski. Trenerem pary jest dr Jadwiga Bär, dwukrotna mistrzyni Polski w tańcach polskich w formie towarzyskiej, choreograf w ZPiT „Resovia Saltans”.

Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w uprawianiu tej formy tańca – w jakże piękny sposób propagującej polskie dziedzictwo kulturowe!