Szkolenie w Centrum Symulacji Medycznej KNM UR/ The training in Medical Simulation Center of the CM UR

Ewakuacja medyczna pacjentów z Ukrainy, wymagających specjalistycznej opieki medycznej, prowadzona jest od początku wojny na Ukrainie. Dotychczas ponad 1000 chorych i rannych zostało ewakuowanych do leczenia w innych krajach. Specjalistyczny transport medyczny jest kluczowym warunkiem bezpiecznej ewakuacji.

Rząd Norwegii przekazał dziś Ukrainie pierwszy z pięciu autobusów do specjalistycznego, wielonoszowego transportu pacjentów z Ukrainy, których produkcja była współfinansowana przez Unię Europejską. Każdy z autobusów może przewozić 5 - 6 pacjentów i jest wyposażony w sprzęt niezbędny do prowadzenia intensywnej terapii.

prR-pic-001.jpg [1,008.29 KB]

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Ukrainie obok ukraińskiej Narodowej Służby Ratownictwa Medycznego (EMS) zapewniała wsparcie techniczne projektu w ramach technicznej grupy roboczej.

Wraz z przekazaniem autobusu odbywa się dedykowane 4-dniowe szkolenie dla ukraińskiego personelu medycznego i technicznego. Wśród uczestników są lekarze, ratownicy medyczni i technicy z Kijowa, Lwowa i Dniepru. Szkolenie odbywa się w ścisłej współpracy z Centrum Symulacji Medycznej Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dedykowane szkolenie jest okazją do zapewnienia jakości realizowanego projektu, z aktywnym udziałem zespołów ratownictwa medycznego z Ukrainy, rządu norweskiego, oraz zespołów ratownictwa medycznego (emergency medical teams, EMTs), które obecnie wspierają ewakuację medyczną i WHO.

prR-pic-002.jpg [723.62 KB]

„W imieniu Norwegii mam nadzieję, że uruchomienie unikalnej możliwości transportu wielonoszowego rannych i chorych poprawi wydajność i jakość ewakuacji medycznej na terenie Ukrainy i poza nią, a także zapewni wsparcie krajowego systemu ratownictwa medycznego w Ukrainie” - powiedział dr Gunnar Farstad ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo, dyrektor medyczny projektu.

Dr Jarno Habicht, przedstawiciel WHO na Ukrainie stwierdził: "WHO będzie nadal wspierać władze Ukrainy w celu wzmocnienia służb ratownictwa medycznego w zakresie gotowości i reagowania. Nasza bliska współpraca z partnerami, w tym z rządem Norwegii, pozwala partnerom przyczynić się do lepszego zapewnienia opieki zdrowotnej na Ukrainie."

Kontakt:

Prof Stephen Sollid

Kierownik Opieki Przedszpitalnej, Szpital Uniwersytecki w Oslo

Mob.: +47 932 27 996

E-mail: uxsosb@ous-hf.no

________________________________________________________________________________________________________________________________

Medical evacuation of patients from Ukraine who require specialized medical care has been carried out since the beginning of the war in Ukraine. So far, more than 1,000 sick and wounded have been medically evacuated (Medevac’d) for treatment in other countries. Specialized medical transport is a key condition for safe evacuation.

The Norwegian government today handed over to Ukraine the first of five buses for the specialized multi-stretcher transport of patients from Ukraine, the production of which was co-financed by the European Union. Each of the buses has the capacity to transport 5 - 6 patients and is equipped with equipment necessary for intensive care.

received_621264956012960.jpeg [384.39 KB]

WHO in Ukraine has been providing technical support for the project and the design of the buses alongside the Ukraine National Emergency Medical Service (EMS) as part of the technical working group.

As part of the handover, a dedicated 4-day training will be provided for Ukrainian medical and technical personnel. The participants include doctors, paramedics and technicians from Kyiv, Lviv and Dnipro. The training is being held in close cooperation with the Medical Simulation Center of the Medical College of Rzeszow.

The dedicated training will be used as an opportunity to quality assure the design planning, with active participation from the national EMS, Norwegian Government, the Emergency Medical Teams (EMTs) who are currently supporting medical evacuation and WHO.

received_1166791267232565.jpeg [254.11 KB]

‘On behalf of Norway, I hope that the launch of this multi-stretcher transfer capability for patients who are wounded and sick will improve the efficiency and quality of medical evacuation within and outside of Ukraine, as well as will contribute to the overall strengthening the national emergency system’, said Dr. Gunnar Farstad of Oslo University Hospital, medical director of the project.

Dr Jarno Habicht, WHO Representative in Ukraine said: "WHO will continue to support authorities to strengthen emergency medical services on preparedness and response. Our close cooperation with partners including the Norwegian Government allows partners to contribute to the better provision of health care for people in Ukraine."

Contact person:

Prof Stephen Sollid