Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Rzeszowie a Uniwersytetem Rzeszowskim

W dniu 18 kwietnia podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy Muzeum Okręgowym w Rzeszowie a Uniwersytetem Rzeszowskim.
JM prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor UR oraz dyrektor muzeum, pan Bogdan Kaczmar w obecności zgromadzonych gości podpisali umowę, nawiązującą współpracę w ramach międzynarodowego, interdyscyplinarnego projektu "Moda i trendy", inicjowanego przez Uniwersytet Rzeszowski.

Projekt Moda i Trendy ma wielowymiarowe założenia - w ramach działań badawczych, zespół naukowców z różnych dyscyplin będzie współpracował z przedstawicielami branży mody z Polski i z zagranicy, a także z instytucjami kształcącymi w tym zakresie, co umożliwi wymianę doświadczeń oraz tworzenie innowacyjnych projektów.

Interdyscyplinarny charakter projektu pozwala na analizę zjawisk z różnych perspektyw – na przykład od strony językowej, co uświadomił w swym wystąpieniu prof. dr hab. Kazimierz Ożóg, autorytet w dziedzinie językoznawstwai współautor programu telewizyjnego „Moda na język polski”.
Moda może stanowić ciekawy wątek nauki - o związkach występujących pomiędzy codziennym strojem a rozwojem technologii, architektury czy przemianami społecznymi, podczas wydarzenia opowiedziała Beata Kuman, kustosz Muzeum Okręgowego. Międzynarodowym elementem była prezentacja ukraińskiej etnolog Kariny Małys, która przybliżyła istotę ukraińskich wyszywanek, które nie są bynajmniej tylko barwną dekoracją.

Jednym z głównych założeń projektu jest popularyzacja wiedzy o trendach rozwojowych w rozmaitych dyscyplinach. W poprzedniej edycji uczestnicy seminarium mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy nie tylko o historycznych dress-codach, tendencjach w rozwoju języka polskiego i ukraińskiego, ale także o nowych trendach w prawie unijnym dotyczącym rozwoju sztucznej inteligencji oraz o zastosowaniu dronów w transporcie. Obydwa zjawiska mają zresztą zastosowanie także w modzie…

Zdjęcia: Michał Święcicki