Para drapieżnych ptaków założyła gniazdo na budynku Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego

Ornitolodzy z Instytutu Biologii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaobserwowali parę pustułek, które zdecydowały się założyć swoje gniazdo na jednym z budynków uczelni.

Pustułki, znane ze swojej zdolności do gniazdowania w różnorodnych środowiskach, często wybierają stare gniazda innych ptaków, szczególnie krukowatych, które znajdują się w gąszczach drzew lub na obrzeżach leśnych ostępów, otaczających pola, łąki i pastwiska. Natomiast w mieście wybierają różnego rodzaju załomy i wnęki wysokich budynków mieszkalnych i przemysłowych, kościołów i zamków.

Jak się okazało, okno biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego okazało się dla pustułek przytulnym schronieniem do wydania na świat potomstwa. Samica złożyła pięć jaj i wysiadywała je przez 28 dni. Niedawno wykluło się pięć piskląt. Samica cały czas nad nimi czuwa, osłania skrzydłami przed palącym słońcem i wiatrem. Musi je również bronić odganiając sroki i kawki. Samiec poluje z dala od budynku na różne gryzonie i regularnie przynosi rodzinie żywność. Ofiarami pustułek są norniki, myszy, młode susły oraz szczury.
Naukowcy zbadali, że jedna para pustułek jest w stanie ochronić przed gryzoniami około 5-10 hektarów zboża, co przyczynia się do naturalnego regulowania liczebności szkodników w gospodarstwach rolnych.

Członkowie zespołu ornitologicznego Instytutu Biologii UR
dr hab. Ewa Węgrzyn, prof. UR
dr hab. Konrad Leniowski, prof. UR
mgr Iryna Miedviedieva
dr Natalia Tańska
dr Rafał Czechowski

W celu umożliwienia obserwacji życia tego gatunku umieszczono nad gniazdem kamerę. Transmisję na żywo z życia rodziny pustułek można oglądać na YouTube.