Aktualności

Dr inż. Maciej Milczanowski z Instytutu Nauk o Polityce UR po raz drugi ukończył Ultra Mirage

Dr inż. Maciej Milczanowski, kapitan rezerwy, z Instytutu Nauk o Polityce UR, 1 października ukończył po raz drugi ultra maraton, którego 52 kilometrowa trasa wiodła przez Saharę w południowej części Tunezji.
Ultra Mirage to największa impreza biegowa w Tunezji i jeden z najcięższych biegów na świecie. Bieg rozpoczęło 305 biegaczy z 27 krajów świata. Stu dwudziestu trzech zawodników wybrało dystans 100km, a 182 - 52 kilometry. Maciej Milczanowski drugi raz startował na dystansie 52 kilometrów. W 2021 roku pokonał trasę w 8 godzin 46 minut, w bieżącym roku zaś już w 7 godzin 58 minut. Jak sam mówi progres jest wynikiem znacznie mocniejszych przygotowań, ale i znajomości trasy czy przygotowania do specyficznych warunków atmosferycznych, których nigdy nie można być pewnym.
Dwa dni przed zawodami na pustyni spadł deszcz, a w dniu biegu wiał porywisty wiatr, który w konsekwencji utrudnił bieg przez pierwsze 27 kilometry. Dobitnie przekonał się o tym pracownik Uniwersytetu Rzeszowskiego, który przed startem przygotował strategię biegu, a po pierwszych 10 kilometrach założenia te nie znalazły odzwierciedlenia w rzeczywistości.
Maciej Milczanowski nie jest zawodowym ani wyczynowym biegaczem, trenuje od 3 lat i w tym czasie, oprócz UltraMirage pokonał dystans maratonu dwukrotnie. Bieg w warunkach pustynnych był dla Macieja sporym wyzwaniem. Jednak jak sam mówi, pustynia jest dla niego miejscem, z którym związany jest zarówno sentymentalnie (od dzieciństwa marzył o podróżach do północnej Afryki), naukowym (specjalizuje się w konfliktach regionu MENA – Bliski Wschód i Północna Afryka), jak i zawodowym, gdy jeszcze służył w 21Brygadziej Strzelców Podhalańskich (dwie misje wojskowe w Iraku i na Wzgórzach Golan).