Otwarcie Pracowni Mikroskopii Elektronowej

27 października w Uniwersytecie Rzeszowskim została uroczyście otwarta Pracownia Mikroskopii Elektronowej. Znajdujący się w Pracowni Mikroskopii Elektronowej transmisyjny mikroskop elektronowy (wraz z kompletną linią do preparatyki) jest pierwszym urządzeniem tego typu w Polsce.

Sprzęt o niewielkich gabarytach w stosunku do konwencjonalnych mikroskopów TEM (ang. transmission electron microscopy) jest narzędziem o ogromnych możliwościach. Charakteryzuje się unikatowym i niższym zakresem napięcia przyśpieszającego co przekłada się na naturalnie wysoki kontrast obserwowanych próbek a także umożliwia użytkownikom zmniejszenie ilości barwienia (często niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska), stosowanych nie tylko w przypadku próbek wrażliwych, ale także w standardowych protokołach przygotowania próbek. Obserwacje za pomocą mikroskopii elektronowej wykorzystuje się do analizy podstawowych elementów struktury komórkowej i ich zmian w zakresie powiększeń niemożliwych do uzyskania za pomocą mikroskopii optycznej.

Po uroczystym otwarciu pracowni odbyły się warsztaty transmisyjnej mikroskopii elektronowej pt. „Obrazowanie i przygotowanie próbek”.