Warsztaty dla studentów i doktorantów „Przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu i dyskryminacji na uczelni”

W dniu 17 listopada odbyły się pierwsze warsztaty organizowane  przez Komisję ds. równego traktowania UR i Biuro ds. równego UR w ramach implementacji Planu Równości Płci dla Uniwersytetu Rzeszowskiego na lata 2022-2024 (działanie 1.1). Były to całodniowe warsztaty dla studentów i doktorantów „Przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu i dyskryminacji na uczelni” prowadzone przez specjalistki z Uniwersytetu jagiellońskiego.

Główne cele warsztatów:

• Zdobycie/podniesienie wiedzy o tym, czym są tożsamość społeczna, stereotypy, uprzedzenia, dyskryminacja, płeć społeczno-kulturowa (gender) i inne cechy tożsamości społecznych;
  • Zdobycie/podniesienie wiedzy na temat relacji władzy w procesie społecznej kategoryzacji oraz w mechanizmach prowadzących do dyskryminacji;
  • Podniesienie kompetencji w zakresie skutecznej, spójnej, asertywnej komunikacji i rozwinięcie umiejętności stawiania granic w sytuacjach konfliktowych, dyskomfortowych, przemocowych;
  • Zdobycie/podniesienie umiejętności reagowania na sytuacje dyskryminacji i zapoznanie osób uczestniczących z dostępnymi na Uniwersytecie Rzeszowskim rozwiązaniami instytucjonalnymi i prawnymi zabezpieczającymi przed nierównym traktowaniem, dyskryminacją.

Osoby prowadzące warsztaty:

Ola Migalska – badaczka-socjolożka, edukatorka antydyskryminacyjna i trenerka samoobrony i asertywności dla kobiet Wendo, animatorka kultury. Obecnie specjalistka ds. bezpieczeństwa i równego traktowania na Uniwersytecie Jagiellońskim, a także koordynatorka projektu "Plaże dla Wszystkich", którego celem jest zmienianie polskich plaż tak, by było przyjazne, wygodne i dostępne dla osób z różnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Na przestrzeni lat związana z szeregiem organizacji pozarządowych (m.in. Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Fundacja Machina Zmian , Fundacja Autonomia, Stowarzyszenie kobiet z niepełnosprawnościami Strefa Wenus z Milo czy Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych). Współpracowała także z instytucjami kultury (np. Ośrodkiem Kultury Kraków Nowa Huta czy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie). Jako badaczka w Instytucie Socjologii UJ realizowała projekty badawcze skupiające się wokół kwestii równości i różnorodności, płci społeczno-kulturowej, empowermentu grup narażonych na marginalizację. Prowadziła zajęcia dla studentek i studentów m.in z psychologii społecznej, socjologii publicznej czylaboratorium antydyskryminacyjne w Instytucie Socjologii UJ oraz Wyższej Szkole Europejskiej im. Józefa Tischnera. Autorka i współautorka publikacji i raportów zarówno o charakterze naukowym, jak i eksperckim czy edukacyjnym.

Joanna Grzymała-Moszczyńska – doktora psychologii, pracująca w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka publikacji naukowych oraz popularyzatorskich, jak również materiałów edukacyjnych. Jej główne zainteresowania badawcze koncentrują się na ograniczaniu uprzedzeń i zachowań dyskryminacyjnych wobec grup marginalizowanych, zwłaszcza w kontekście edukacyjnym. Trenerka antydyskryminacyjna, członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. W swojej pracy stara się łączyć praktyczną pracę trenerki na rzecz różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji z zainteresowaniami naukowymi.

Warsztaty_17.11.jpg [55.59 KB]