Otwarcie Wystawy "Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu" w Uniwersytecie Rzeszowskim

W dniu 14 maja br., w Uniwersytecie Rzeszowskim, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy, która przenosi nas w odległe czasy starożytnego Egiptu. Ekspozycja, zatytułowana "Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu", jest nie tylko okazją do poznania fascynującej historii tego tajemniczego kraju, ale także do odkrycia roli, jaką Polacy odegrali w jego badaniach naukowych.

Głównym bohaterem wystawy jest Tadeusz Samuel Smoleński (ur. 16 sierpnia 1884 w Jaworzu, zm. 29 sierpnia 1909 w Krakowie), który zapisał się na kartach historii jako  pierwszy polski egiptolog. Ekspozycja obrazuje dokonania naukowca na polu egiptologicznym w Egipcie – wykopaliska w El- Gamhoud, el-Hibeh i Sharuna oraz zabytki, które dzięki niemu trafiły do Krakowa. W roku 2024 mija 140 lat od jego urodzin.

Głównym inicjatorem przeniesienia wystawy z Archeologicznego Muzeum w Krakowie w mury Uniwersytetu Rzeszowskiego był prof. Andrzej Urbanik oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Pochodzę stąd, z tej zmieni. Nie wyobrażałem sobie, żeby ta wystawa nie trafiła do Rzeszowa. Dzięki uprzejmości Dyrektora Muzeum Archeologicznego w Krakowie ekspozycja mogła bezpośrednio z Krakowa do nas dotrzeć. Mamy nadzieję, że ta ekspozycja przyczyni się do promocji archeologii, egiptologii w Rzeszowie.- mówił prof. Andrzej Urbanik

W otwarciu wystawy wzięli udział zarówno studenci jak i przedstawiciele władz uczelni JM Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Elekt prof. dr hab. n. med. Adam Reich, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie dr hab. Jacek Górski, Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek przekazał list intencyjny na ręce organizatorów wystawy.

O archeologii się czyta, archeologię się zna, ale żeby być prawdziwym archeologiem, archeologię trzeba pokochać. Zwrócę się teraz do obecnych tutaj przyszłych archeologów. Nie ma większej radości niż odkrywanie. Życzę studentom, młodym adeptom archeologii, żeby doświadczyli kiedyś właśnie takiego momentu. Uniwersytet Rzeszowski kształci archeologów, którzy prowadzą wykopaliska na różnych kontynentach. Dzisiaj to wszystko jest w zasięgu Państwa ręki. Jest możliwe - podsumował prof. dr hab. Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego

Otwarcie wystawy "Śladami Polskich Pionierów Badań Starożytnego Egiptu" w Uniwersytecie Rzeszowskim to nie tylko wydarzenie kulturalne, ale także naukowe, które pozwala nam lepiej zrozumieć naszą historię oraz rolę, jaką Polacy odegrali w badaniach nad odległą cywilizacją starożytnego Egiptu.

Bardzo się cieszę, że ta wystawa trafiła pod dach naszego Uniwersytetu Rzeszowskiego, bo nasza uczelnia jest miejscem, w którym możemy realizować swoje pasje w różnych zakresach naszych zainteresowań. Bardzo bym chciał, żeby takie interdyscyplinarne połączenia różnych dyscyplin naukowych mogły się u nas realizować. To jest nasza mocna strona. Bardzo gratuluję organizatorom - mówił prof. dr hab. Adam Reich, Rektor Elekt Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wystawa przyjechała do Rzeszowa z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Podczas oficjalnego otwarcia towarzyszył nam dyrektor muzeum dr hab. Jacek Górski, który opowiedział zgromadzonym o inicjatywie jej powstania.

Tytuł wystawy nie jest więc przypadkowy – pragniemy bowiem przypomnieć tych, którzy jako pierwsi w Polsce wnieśli znaczący wkład w rozwój egiptologii. Wystawa jest efektem pracy specjalistów różnych dyscyplin; egiptologów, archeologów, specjalistów medycyny sądowej, kryminalistyki, genetyki i radiologii, którzy nawiązując współpracę uzyskali rezultaty prezentowane na wystawie, pionierskie w skali krajowej i światowej. - dr hab. Jacek Górski, Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy o wystawie w Radiu Kraków LINK