W ubiegły weekend poznaliśmy najlepszych zawodników ergometru wioślarskiego 2024 roku.

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach, Chorzów 01-03.04.2022 r.

Emilia Dąbek Adam Maryniak

Akademickie Mistrzostwa Polski w Szachach, Chorzów 01-03.04.2022 r.

W dniach 01-03.04.2022r. w Chorzowie szachiści - akademicy rozegrali Akademickie Mistrzostwa Polski, których organizatorem był Klub Uczelniany AZS Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej z Katowic.  Wśród 48 uczelni z Polski wystąpili również studenci - szachiści KU AZS Uniwersytetu Rzeszowskiego składzie: Barbara Trybowska - kapitan drużyny III rok Finanse i Rachunkowość, Anna Trybowska Ekonomia II rok studiów magisterskich, Agnieszka Łuka I rok Socjologia, Adrian Miąsik II rok Komunikacja Międzykulturowa, Piotr Sygulski Ekonomia I rok, Wojciech Urbański Prawo II rok, Wiktor Kielar Lekarski III rok i Krzysztof Kędzierski Matematyka II rok.

Podczas trzydniowych zmagań szachowych w Chorzowie rozegrano turniej indywidualny kobiet i mężczyzn gdzie wystartowała rekordowa liczba uczestników (113 zawodniczek i 264 zawodników). Należy zaznaczyć, że wśród szachistek i szachistów wystąpili arcymistrzynie i arcymistrzowie oraz wielu mistrzów międzynarodowych, reprezentantów akademickiej reprezentacji Polski. W mistrzostwach rozgrywano 9 rund systemem szwajcarskim , tempem 10 minut dla zawodnika na całą partię, z dodawaniem 3 sekund na każde posunięcie od początku partii. Szachiści Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprezentowali się na na miarę swoich możliwości, osiągając w 9 rundach od 4 do 6,5 pkt. Najlepszy wynik 5,5 pkt zdobyła Barbara Trybowska, co dało naszej kapitan 18 miejsce w uniwersytetach. Wśród naszych studentów najwyżej punktował Adrian Miąsik, który zdobył 6,5 pkt co pozwoliło zająć Adrianowi 5 miejsce w uniwersytetach. Piotr Sygulski zdobył 6,0 pkt., co dało Piotrkowi 15 miejsce w uniwersytetach.

W turnieju drużynowym, który był rozgrywany na dystansie 9 rund systemem szwajcarskim , tempem 15 minut na partię dla zawodnika, z dodawaniem 5 sekund na każde posunięcie od początku partii. Szachiści UR zdobyli 8 dużych punktów i 27,5 małych punktów, wygrywając cztery mecze, co pozwoliło UR zająć 11 miejsce w gronie 16 startujących uniwersytetów. Najwyżej punktowali w turnieju drużynowym, Barbara Trybowska, Adrian Miąsik i Piotr Sygulski, zdobywając po 5,5 pkt dla zespołu.

Opiekunem Sekcji Szachowej jest mgr Adam Maryniak.