W ubiegły weekend poznaliśmy najlepszych zawodników ergometru wioślarskiego 2024 roku.

Akademickie Mistrzostwa Polski w ergometrze wioślarskim

Student UR Piotr Kotyla po raz trzeci mistrzem Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze wioślarskim. Kolejny Raz Bartłomiej Paczkowski tuż za nim.

W niedzielę 16 kwietnia 2023 roku odbyły się zawody w ergometrze wioślarskim. Gospodarzem imprezy była Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Do Akademickich Mistrzostwach Polski w Ergometrze Wioślarskim zgłosiły się 54 uczelnie: do kategorii KL 133 kobiety, do kategorii ML 141 mężczyzn, do kategorii KA 125 kobiet, do kategorii MA 202 mężczyzn. Łącznie 258 kobiet i 343 mężczyzn.

Zawodnicy ścigali się na 1000 metrów w seriach po dwanaście osób, według czasów, które zostały zadeklarowane przed zawodami. W skład męskiej drużyny Uniwersytetu Rzeszowskiego weszli: Piotr Kotyla, Bartłomiej Paczkowski, Karol Płaziak, Maciej Tomaszewski, Mateusz Pyrak, Michał Watrak, Piotr Świeczka oraz startujący trener Miłosz Szczudło.

Po raz trzeci z rzędu Piotr Kotyla obronił tytuł mistrza i zdobył złoto w kategorii OPEN. Pokonał dystans 1000 metrów w czasie (2:44,4). Kolejny raz tuż za nim finiszował Bartłomiej Paczkowski, który osiągnął wynik (2:47,0) i zdobył brązowy medal. Niestety całej drużynie męskiej nie udało się obronić tytułu mistrzowskiego w pionie Uniwersytetów, który zdobywali w 2021 oraz 2022 roku.

Z dobrej strony zaprezentowały się również studentki Uniwersytetu: Agata Sikorska, Aleksandra Zajdel, Magdalena Smycz, Elwira Drąg, Martyna Klepacz oraz Anna Trąd. Mimo, że większość dziewczyn to debiutanki to zaprezentowały bardzo duży potencjał. Wierzymy, że w następnym roku osiągną jeszcze lepsze wyniki.

W sobotę 15 kwietnia 2023 po raz pierwszy w historii studenci mieli okazje rywalizować o Puchar AZS osad wioślarskich, na dystansie 500 metrów. Bardzo dobrze zaprezentowała się cała drużyna naszej uczelni. W klasyfikacji generalnej zajęli 5 miejsce.