Studenckie Koło Naukowe Młodych antropologów

Nazwa Koła: KN. „Młodych antropologów”
Data założenia: 2013

43. Julia Ginalska
44. Zuzanna Rykiel
45. Drozd Bartłomiej

Cele Koła Naukowego i sposoby ich realizacji:
1. Do celów koła naukowego należą, organizacja oraz czynny udział w Międzynarodowym Sympozjum Naukowym „ Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów Trampów i Turystów”.
OSOTT ma formę sympozjum naukowego, w czasie którego prezentowane są przezrocza z całego świata, plakaty fotograficzne oraz omawiane są różne problemy związane z medycyną podróżowania, ratownictwem górskim oraz wodnym. Jedna z sesji dotyczy także “Geografii Podróżowania”). W skład uczestników i prelegentów wchodzą wybitni lekarze, ratownicy i inni naukowcy z wielu dziedzin nauki.
Materiały i artykuły pokonferencyjne zostały jak co roku opublikowane w monografii „Przez Świat” wydawanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rzeszowskiego. Rzeszów 2021.
2. Czynny udział w badaniach naukowych prowadzonych przez koło naukowe „Młodych Antropologów”, działające w Kolegium Nauk Medycznym w Instytucie Nauk o Kulturze Fizycznej. Badania noszą nazwę „Dziecko bieszczadzkie”, dotyczą pomiarów antropometrycznych i prowadzone są wśród dzieci i młodzieży z powiatu Bieszczadzkiego.
3. Prowadzenie badań w ramach projektu „Możliwości wspomagania procesu naboru kandydatów do sił specjalnych z wykorzystaniem szeroko rozumianej diagnozy”. Badania te prowadzone są na podstawie umowy zawartej przez Uniwersytet Rzeszowski, a Jednostka Wojskową GROM – JW. 2305. Badania mają charakter ciągły i są wieloetapowe.
Badania były kierowane i nadzorowane przez pracowników naukowych Kolegium Nauk Medycznych wraz z Instytutem Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytet Rzeszowski.
4. Organizacja II Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Medycyna podróży”
5. Organizacja corocznego Studenckiego Rajdu Bieszczadzkiego na którym odbędą się warsztaty i szkolenia z ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
6. Czynny udział w badaniach densytometrycznych wśród wybranych grup sportowych.
7. Opublikowanie wraz ze studentami z koła naukowego II tomu monografii „ Wybrane zagadnienia turystyki i medycyny podróży”.

Studenckiego Koło Naukowe realizuje swoje cele poprzez:

Prowadzenie badań naukowych, publikowanie, czynny udział oraz organizacja konferencji naukowych, organizacja imprez rekreacyjno szkoleniowych.

Realizowane tematy badawcze:

1. Organizacja oraz czynny udział w Międzynarodowym Sympozjum Naukowym „ Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów Trampów i Turystów”.

Wystąpienia aktywne na konferencjach:

W roku 2020 członkowie w/w koła naukowego zorganizowali oraz wzięli czynny udział w Międzynarodowym Sympozjum Naukowym „ Ogólnopolskie Spotkanie Obieżyświatów Trampów i Turystów”. Ze względu na trudną sytuację pandemiczną OSOTT odbył się w formie zdalnej, a wystąpienia prelegentów były rejestrowane, by można do nich wracać i oglądać w internecie na wskazanych platformach.
Studenci (członkowie Koła Naukowego i nie tylko), brali czynny udział i występowali jako prelegenci. Mogli występować dodatkowo na platformie ZOOM, gdzie każdy zainteresowany, pobierając uprzednio podany link mógł uczestniczyć w sesji prowadzonej na żywo przez studentów. Tematy wystąpień dotyczyły „Teoretyczno metodycznych podstaw wybranych letnich form turystyki aktywnej ”oraz „Szeroko rozumianych problemów związanych z pandemią”. Sesja studentów odbywała się na platformie internetowej i jako jedyna odbywała się na żywo.
4. W roku 2020 członkowie Koła Naukowego Młodych Antropologów zorganizowali i brali czynny udział w „I Ogólnopolską Studencką Konferencję Naukowo-Szkoleniową „Medycyna podróży”,
Pod patronatem JM.Rektora UR. Przewodniczącymi konferencji byli:
Prof.dr hab.n.med Andrzej Urbanik i dr Maciej Brożyna.

Publikacje Naukowe:
1. BrożynaM., Godek Ł., Śliż M., Drozd M., Drozd S., Niewczas M.
Monografia naukowa „Budowa somatyczna, sprawność fizyczna i charakterystyka sposobu odżywiania dzieci i młodzieży z powiatu bieszczadzkiego”,Wydawnictwo AMELIA, Rzeszów 2017.

2. BrożynaM., Godek Ł., Śliż M., Drozd M., Drozd S., Czarnota B., Płonka A., Kołodziej R., Szeremeta K., Niewczas M. Monografia naukowa „Budowa somatyczna i sprawność fizyczna dzieci i młodzieży z powiatu bieszczadzkiego”,Wydawnictwo AMELIA, Rzeszów 2018.

Inne osiągnięcia:

W styczniu 2020 roku członkowie Koła Naukowego Młodych Antropologów zorganizowali również Zimowy Studencki Rajd Bieszczadzki na którym odbyły się warsztaty i szkolenia z ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej prowadzone przez lekarzy i ratowników GOPR.