Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich 2023

Zapraszamy na Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich

02-03.03.2023

(szczegółowe informacje na stronie www.facebook.com/kfrur)

Patronat Honorowy:

Prezydent Miasta Rzeszowa Konrad Fijołek

Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie Artem Walach

Konsul Honorowa Niemiec w Rzeszowie dr Agnieszka Buk

Partnerzy:

Rzeszowskie Centrum Integracji

Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód

Centrum Językowe „Cosmopolitan”

Stowarzyszenie Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju EKOS

Centrum Języków Obcych „Germanitas”

Serdecznie zapraszamy nauczycieli i uczniów województwa podkarpackiego na organizowany w Instytucie Neofilologii Uniwersytetu Rzeszowskiego Festiwal Języków i Kultur Słowiańskich, który odbędzie się w dniach 02-03.03.2023 r.

Cele Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich to m.in.: popularyzacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego krajów słowiańskich, rozbudzanie wśród uczniów zainteresowania językami słowiańskimi, motywowanie ich do nauki języków obcych, integracja młodzieży województwa podkarpackiego oraz prowadzenie szerokiej współpracy Instytutu Neofilologii ze szkołami. Każda edycja Festiwalu będzie z założenia poświęcona wybranym krajom słowiańskim. W roku 2023 będzie to Ukraina.

W programie zaplanowano m.in. wykłady, konkursy językowe, konkurs piosenki słowiańskiej, seminarium dla nauczycieli, degustację potraw kuchni słowiańskich oraz koncert muzyki słowiańskiej połączony z kiermaszem rękodzieła i wystawą malarstwa.  Mamy nadzieję, że będzie to doskonała okazja do zdobycia wiedzy na temat języków i kultur Słowian, sprawdzenia swoich umiejętności  i przede wszystkim integracji młodzieży polskiej, ukraińskiej oraz innych narodowości zamieszkujących w naszym województwie.

Zgłoszenia do udziału w Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich przyjmowane są w terminie 14.12-12.02.2023 r.

Konkursy zostały zgłoszone do wpisania na świadectwa szkolne w Podkarpackim Kuratorium Oświaty.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegółowy Regulamin oraz karta zgłoszeniowa dostępne w plikach do pobrania poniżej.

Koordynator: dr Małgorzata Dziedzic
kontakt: festiwal@ur.edu.pl

02.03.2023

10.00 Test filmowy dla studentów Katedry Rusycystyki UR (stacjonarnie), bud. A3, Al. mjr. W. Kopisto 2 B, sala 317

10.30 Test wyboru (w języku polskim) na temat Języki i kultury Słowian dla uczniów szkół podstawowych i średnich (zdalnie, MS Teams). Pytania do konkursu zostaną opracowane na podstawie postów zamieszczanych cyklicznie z dopiskiem „Konkurs – JiKS” na profilu społecznościowym Katedry Rusycystyki UR (www.facebook.com/kfrur)

10.30 Leksykalno-gramatyczny test znajomości języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich (zdalnie, MS Teams)

O spotkaniach próbnych (w aplikacji Teams) uczestnicy testu leksykalno-gramatycznego dla uczniów szkół średnich oraz testu Języki i Kultury Słowian zostaną powiadomieni drogą mailową. Linki do udziału w poszczególnych konkursach zostaną przesłane na podane w zgłoszeniach adresy mailowe.

bud. A0, ul. Pigonia 1, aula Kula

09.30-9.45 Powitanie Uczestników i Gości Festiwalu

9.45-10.15 Wykład „Języki słowiańskie dawniej i dziś”, dr hab., prof. UR D. Chudyk, Kierownik Katedry Rusycystyki (Instytut Neofilologii, Uniwersytet Rzeszowski)

10.15-10.45 Wykład „Ukraina – kultura i obyczaje”, dr M. Kossakowska-Maras (Instytut Neofilologii, Uniwersytet Rzeszowski)

10.45-11.00 Prezentacja oferty edukacyjnej Katedry Rusycystyki

bud. A3, Al. mjr. W. Kopisto 2 B

11.00-12.00 Degustacja potraw kuchni słowiańskich dla uczniów i studentów oraz prezentacja działalności studenckich kół naukowych, sala 306

11.00-12.00 Seminarium dla nauczycieli nt. „Nauczanie języka rosyjskiego w obecnej sytuacji geopolitycznej”, sala 317

Nauczyciele, którzy nie przesłali Klauzuli informacyjnej oraz Oświadczenia mogą je przekazać osobiście osobom prowadzącym seminarium. W tym czasie będzie można również podbić delegacje.

bud. A1, Al. Rejtana 16 C, duża aula

12.15 Konkurs piosenki słowiańskiej

14.30 Ogłoszenie wyników wszystkich konkursów i wręczenie nagród laureatom

18.00 Koncert muzyki słowiańskiej, sala koncertowa Instytutu Muzyki, ul. Dąbrowskiego 83