Ukazał się XII tom rocznika "Sacrum et Decorum"

Zapraszamy do lektury "Sacrum et Decorum".

Tę zachętę kierujemy zarówno do stałych czytelników, jak nowych odbiorców zainteresowanych historią sztuki w kontekście twórczości sakralnej, z radością informując, że ukazał się kolejny, XII tom rocznika "Sacrum et Decorum. Materiały i studia z historii sztuki sakralnej".

W numerze polecamy następujące artykuły i materiały oraz nowy cykl miscellanea z esejami artystów na temat ich własnej twórczości, tj.:

1. Beata Studziżba-Kubalska, "W dialogu z malarską i literacką tradycją. Józefa Mehoffera projekty dekoracji malarskiej kaplicy Jana III Sobieskiego w kościele św. Józefa na Kahlenbergu,1911–1914";
  2. Zofia Szot, "Cerkiew Jerzego Nowosielskiego w Białym Borze. O malarstwie, które stało się architekturą";
  3. Leszek Makówka, "Apokalipsa w krypcie grobowej. Polichromia Joanny Piech i Romana Kalarusa w podziemiach katowickiej katedry";
  4. Ryszard Knapiński, "Ikonografia doktrynalna neoromańskiej bazyliki – kościoła uniwersyteckiego – pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lugano, w kantonie Ticino w Szwajcarii";
  5. Adam Organisty, "Figura Dobrego Łotra w najnowszej realizacji artystycznej Adama Brinckena i Macieja Zychowicza";
  6. Jerzy Fober, "Kto ma oczy niech słucha".

Zainteresowanych tematem zwolenników słowa drukowanego informujemy, że egzemplarze najnowszego wydania, jak też archiwalne numery, można zamówić poprzez kontakt z Działem Kolportażu Wydawnictwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Natomiast entuzjastów czytania online zapraszamy do skorzystania z bazy CEEOL, gdzie jest już dostępna elektroniczna wersja wydania.

Mamy nadzieję, że wszystkich odbiorców zachwyci nie tylko okładka czasopisma przedstawiająca Anioła stanowiącego fragment dekoracji malarskiej autorstwa Joanny Piech i Romana Kalarusa w kościele bł. Karoliny Kózkowny w Tychach, lecz przede wszystkim zainteresuje ciekawa, dotąd nieznana i szerzej nieopisana a warta odkrycia tematyka publikowanych treści.

Z życzeniami miłej lektury – redakcja "Sacrum et Decorum".