Nowe nabytki biblioteczne

Katalog biblioteki Centrum Dokumentacji Współczesnej Sztuki Sakralnej wzbogacił się o kilkadziesiąt publikacji pochodzących od darczyńców prywatnych, a także: Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej oraz Biblioteki Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Regały naszego księgozbioru zapełniły się darowiznami między innymi od profesora Wincentego Kućmy. Wybitny artysta rzeźbiarz obdarował nas hojnie znakomitymi publikacjami ukazującymi wieloletni i okazały dorobek pracy twórczej, zebrany w albumach, katalogach i monografiach. Na marginesie warto przypomnieć, że profesor Wincenty Kućma w ubiegłym roku świętował podwójny jubileusz – 85. urodzin i 70-lecia działalności artystycznej – jest więc o Kim czytać i co podziwiać w opublikowanych książkach. Dzięki życzliwości i szczodrości Darczyńcy, którego mieliśmy honor gościć w Rzeszowie podczas ostatniego ogólnopolskiego sympozjum "Sacrum i materia", nasza biblioteka weszła w posiadanie następujących tytułów:

1. Kućma Wincenty, "Witraże", Kraków 2015;
  2. "Maciej Miechowita (1457-1523). W 490. rocznicę śmierci", Miechów 2013;
  3. Kućma Wincenty, "Reliefy", Kraków 2016;
  4. Kućma Wincenty, "Pasje", Nowy Targ 2017;
  5. Kućma Wincenty, "Wincenty Kućma. Inspiracje. Koncepcje. Realizacje (1935/2008-2015)";
  6. "Pasierbiecka Droga Krzyżowa. Omówienie i kontemplacja", Pasierbiec 2010;
  7. Lechicki Jan, "Reliefy serca", Kielce 2017;
  8. Maciej Miechowita. "Projekt pomnika w Miechowie Wincentego Kućmy";
  9. Kućma Wincenty, "70 dni z kalendarza";
  10. Wincenty Kućma. "Rzeźba. Rysunek. Fotografia";
  11. Kućma Wincenty, "Mój Ogród";
  12. "Wincenty Kućma", red. Józef Chrobak, Justyna Michalik, Kraków 2010;
  13. Kućma Wincenty, "Światło w cieniu", Kraków 2013.

Z publikacjami prof. W. Kućmy sąsiadują dopiero co wydane i w prezencie przekazane albumy innych ciekawych twórców. Pierwszy z nich to "Cały Kalarus", czyli oryginalnie opracowany i pięknie wydany zbiór prac profesora Romana Kalarusa. Oprócz bogatego materiału ilustracyjnego, pochodzącego z zasobów biblioteki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, zawiera także ciekawe i na pewno warte przeczytania teksty znawców i pasjonatów twórczości katowickiego artysty. Niech wyobraźnię czytelników pobudzą chociażby trzy spośród 13 tytułów rozdziałów wspomnianego albumu, a więc: „Sacrum według Kalarusa” opisywane przez Leszka Makówkę, „Kuźnia Grafiki” w opracowaniu Józefa Budki, czy wreszcie rozdział-pytanie „Kim jest Roman Kalarus”, w którym odpowiedzi szuka i próbuje udzielić Krzysztof Dydo. Do naszego księgozbioru trafił jeden egzemplarz spośród 500, które ukazały się nakładem Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w 2020 roku. Zapewne nie da się go łatwo znaleźć w Rzeszowie, więc wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nas.

Drugi album zawiera w tytule równie znane nazwisko ze świata sztuki, mianowicie: „Grzegorz Niemyjski. Rzeźby, Rysunki, Instalacje. Wybrane prace z lat 1999 – 2019”. Album opatrzony tekstem Tomasza Mikołajczyka trafił do czytelników w 2020 roku, dzięki współpracy wydawniczej Muzeum Miedzi w Legnicy i Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

W trzecim przypadku tytuł albumu „Łukasz Murzyn” jest zarazem imieniem i nazwiskiem jego autora. Poprzedzony fragmentem autoreferatu habilitacyjnego tego krakowskiego artysty i jednocześnie dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, zawiera ponad sto fotografii umieszczonych w sześciu rozdziałach: „Gdybym mówił językami”, „Tanatofobia”, „Dziedzictwo”, „Infantuation”, „Msza” i „Różne” z lat 2004 – 2013.

Wszystkie, niezwykłej urody, unikatowe wydania zostały przekazane bibliotece Centrum przez samych artystów, których niezwykły i nader interesujący dorobek twórczy przedstawiają wspomniane albumy.
Wśród nowych nabytków czytelnicy mogą znaleźć również kilkanaście tomów „Materiałów do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej”, wydanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Poszczególne woluminy odnoszą się do historii Lwowa (t. I/21) a także województw kresowych: ruskiego ( t. I/7, t. I/8, t. I/13 – t. I/19, t. I/22, t. I/23), nowogródzkiego ( t. II/1, t. II/2, t. II/5), wileńskiego (t. III/1, t. III/2) oraz trockiego (t. IV/2, t. IV/3, t. IV/4) w kontekście twórczości sakralnej. Tę cenną, choć jeszcze niekompletną, kolekcję otrzymaliśmy ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie jako dar Fundacji Lanckorońskich.

Do zbiorów bibliotecznych dołączyły także prace ks. dr. hab. Henryka Nadrowskiego, w tym monografia „Wokół sztuki sakralnej” oraz liczne artykuły koncentrujące się na zagadnieniu tytułu wymienionej publikacji.

Agnieszka Iwaszek