Program

The tentative program of 9th International Weigl Conference, Rzeszow, June 27-29, 2024 

Day 1 (June 27th) 

09:00 –  16:00     

Registration 

12:30 –  12:50       

Opening Ceremony 

Sylwester Czopek – Rector of the University of Rzeszow 

Konrad Fijołek – President of the city of Rzeszow 

Andriy Sibirny – Chair of the Organizing Committee 

Grzegorz Wegrzyn – Co-Chair of the Organizing Committee 

 

Session 1 

Molecular genetics of microorganisms 

Chair: Grzegorz Węgrzyn, University of Gdansk, Poland 

12:50 – 13:10 

 

Dagmara Jakimowicz, University of Wroclaw, Poland 

Organisation of Streptomyces linear chromosome 

13:10 – 13:30 

 

Przemysław Płociński, University of Lodz, Poland 

Targeting bacterial RNA metabolism with novel antimicrobial drugs 

13:30 – 13:50 

 

Marcin Wolański, University of Wroclaw, Poland 

Multilevel regulation of gene expression in bacterial secondary metabolite gene clusters of Actinomycetes 

13:50 – 14:10 

Ann-Katrin Llarena, Food Safety Unit, Department of Paraclinical Sciences, Faculty of Veterinary Medicine, Norwegian University of Life Sciences, Oslo, Norway.  

Diversity in regulatory region of Shiga toxin encoding bacteriophages 

14:10 – 14:30 

Grzegorz Węgrzyn, University of Gdansk, Poland 

Small, regulatory RNA molecules encoded by lambdoid bacteriophages, resembling herpesviral microRNAs, play roles in the regulation of development of both the virus and its host 

14:30 – 15:00 

Coffee Break 

Session 2 

Environmental microbiology and taxonomy 

Chair: Patrycja Golińska, Nicolaus Copernicus University in Torun, Poland 

15:00 – 15:30 

Ewa Łojkowska, Intercollegiate Faculty of Biotechnology UG&MUG, Gdansk, Poland 

Genotypic and phenotypic analyses on bacteria from family Pectobacteriaceae associated with potato soft rot and blackleg diseases in Poland 

15:30 – 16:00 

Volodymyr Ivanytsia, I. Mechnikov Odessa National University, Ukraine 

Impact of Enterococcus italicus on the growth and acclimatization of micropropagated plants 

16:00 – 16:30 

Volker Müller, Goethe-University, Frankfurt, Germany 

Acetogenic bacteria in a circular bioeconomy: Carbon dioxide utilization and hydrogen storage 

16:30 – 17:00 

Vartul Sangal, Faculty of Health and Life Sciences, Northumbria University, Newcastle upon Tyne, UK 

Distinct microbial communities in acidic forest soil environments with capacities to produce novel biomolecules 

17:00 – 17:30 

Aniketkumar K. Gade, Nicolaus Copernicus University in Torun, Poland 

Synthesis of Nanoparticles by Soil Fungi: An Environment-friendly Approach 

18:00 – 20:00 

Poster session together with Reception 

Day 2 (June 28th) 

09:15 –  10:00 

Plenary Lecture 

Aaron Ciechanover, Nobel laureate, Technion University, Haifa, Israel 

Mechanisms of intracellular degradation in cell defense against pathogens 

Session 3 

Medical microbiology 

Chair: Andrzej Gamian, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy, Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland 

 

10:00 – 10:30 

Beate Averhoff, Goethe-Universität Frankfurt, Germany 

Acinetobacter baumannii an emerging pathogen: Host adaptation and persistence 

10:30 – 11:00 

Agnieszka Rybak-Wolf, Max-Delbrück-Centrum für Molekulare Medizin (MDC) Berlin, Germany 

Modelling viral encephalitis caused by herpes simplex virus 1 infection  

cerebral organoids 

11:00 – 11:20 

Tomasz Niedziela, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental, Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland 

Pertussis — defeated or re-emerging? Bacteria, vaccines & immune correlates of protection 

11:20 – 11:40 

Sabina Górska, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy, Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland 

Bifidobacterium postbiotics as a possible strategy for the treatment of allergies 

11:40 – 12:00 

Mariola Paściak, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy, Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland 

Giving proteomic ID to Actinobacteria: MALDI-TOF mass spec to boost the diagnostic lab capacity 

12:00 – 13:30                                                             

Lunch 

Session 4 

Immunology, vaccine development 

Chair: Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, University of Szczecin, Poland 

13:30 – 14:00 

Andrzej Gamian, Hirszfeld Institute of Immunology and Experimental Therapy, Polish Academy of Sciences, Wroclaw, Poland 

Non-toxin-based Clostridioides difficile vaccination approaches 

14:00 – 14:30 

Andriy Sibirny, University of Rzeszow, Poland, Institute of Cell Biology, 

NAS of Ukraine, Lviv, Ukraine 

Toward anti-COVID oral vaccine based on humanized Komagataella phaffii with surface displayed RBD 

14:30 – 15:00 

Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, University of Szczecin, Poland 

T cells exhaustion in viral and cancer diseases 

15:00 –  15:30  

Jacek Jemielity, University of Warsaw, Poland 

Chemical modification of mRNA for therapeutic applications 

15:30 – 16:00  

Ernest Kuchar, Warsaw Medical University, Poland 

TBA 

16:00 – 16:30 

Coffee break 

Session 5 

Biotechnology 

Chair: Andriy Sibirny, University of Rzeszow, Poland, and Institute of Cell Biology, NAS of Ukraine, Lviv, Ukraine 

16:30 – 16:50 

Volkmar Passoth, Swedish Agricultural University, Uppsala, Sweden 

Microbial oils and biochemicals from lignocellulose 

16:50 – 17:10 

Patrick Fickers, Liege University, Gembloux, Belgium 

Regulation of AOX1 promoter in a formaldehyde dehydrogenase-deficient Pichia pastoris strain 

17:10 – 17:30 

Milan Čertik, Slovak University of Technology, Bratislava, Slovakia 

Yarrowia lipolytica as a platform for production of tailor-made lipids 

17.30 – 17.50 

Zbigniew Lazar, Wroclaw University of Environmental Sciences, Poland 

Utilization of volatile fatty acids for production of valuable compounds  

Yarrowia lipolytica transformants 

17.50 – 18.10 

Justyna Ruchala, University of Rzeszow, Poland 

Construction of the recombinant yeasts Komagataella phaffii and Candida famata producing bacterial antibiotics aminoriboflavin and roseoflavin 

18.10 – 18.30 

Roksolana Vasylyshyn, Institute of Cell Biology, NAS of Ukraine, Lviv, and University of Rzeszow, Poland 

New genes involved in xylose and L-arabinose alcoholic fermentation in  

thermotolerant yeast Ogataea polymorpha 

19:30 – 23:00  

Gala dinner 

Day 3 (June 29th) 

Session 6 

Cell and Molecular Biology 

Chair: Alicja Jozkowicz, Jagiellonian University, Krakow, Poland 

10:00 10:30 

Jan Potempa, Jagiellonian University, Krakow, Poland 

A dirty game periodontal pathogens play with neutrophils 

10:30 11:00 

Patricia Wadowski, Medical University of Vienna, Vienna, Austria 

Toll-like receptor pathways in viral infections and (micro-) thrombosis 

11:00 11:30 

Olena Dmytruk, Institute of Cell Biology, NAS of Ukraine, Lviv, Ukraine 

Selective autophagy of cytosolic proteins in the methylotrophic yeast Komagataella phaffii (Pichia pastoris) 

11:30 12:00 

Ewa Chrostek, Jagiellonian University, Krakow, Poland 

Intracellular life of an antiviral bacterium 

12:00 13:30 

Lunch 

Session 7 

Miscellaneous 

Chair: Jaroslaw Dziadek, Institute of Medical Biology, Polish Academy of Sciences, Lodz, Poland 

13:30 – 13:50  

Jaroslaw Dziadek, Institute of Medical Biology, Polish Academy of Sciences, Lodz, Poland 

CCA-adding enzyme of Mycobacterium tuberculosis and its role  

tRNA maturation and decay 

13:50 – 14:10 

Katarzyna Potrykus, University of Gdansk, Gdansk, Poland 

Modified nucleotides acting as bacterial alarmones 

14:10 – 14:30 

Joanna Kozieł, Jagiellonian University, Krakow, Poland 

The corruption of innate immunity by Streptococcus anginosus 

14:30 – 14:50 

Agnieszka Szalewska-Pałasz, University of Gdansk, Poland 

UPEC Uncovered: Advances in Understanding Metabolic and Genetic Drivers of Virulence 

14:50 – 15:00 

It will be selected from among the participants' abstracts 

15:00 – 15:10 

It will be selected from among the participants' abstracts 

15:10 – 15:20 

It will be selected from among the participants' abstracts 

15:20 – 15:30 

It will be selected from among the participants' abstracts 

15:30 – 16:00 

Best Poster Awards. Closing Ceremony