Relacja z wydarzenia

RELACJA Z NOCY BIOLOGÓW 2021

W piątek 08.01.2021 r. w godzinach 12:00 - 18:30 na Uniwersytecie Rzeszowskim odbyła się V jubileuszowa edycja „Nocy Biologów”, akcji której celem jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych. Organizatorami wydarzenia byli pracownicy i studenci Instytutu Biologii i Biotechnologii we współpracy z pracownikami Instytutu Nauk Rolniczych, Ochrony i Kształtowania Środowiska oraz przedstawicielami Instytutu Technologii Żywności i Żywienia Człowieka z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wydarzenie po raz pierwszy odbyło się w całości w formule zdalnej co było podyktowane względami sanitarno-epidemiologicznymi. Było to niewątpliwie ogromnym wyzwaniem organizacyjnym, a od prowadzących zajęcia wymagało wielkich pokładów kreatywności aby przedstawić je w sposób interesujący w rzeczywistości wirtualnej. Zaowocowało to stworzeniem niezwykle różnorodnego i bogatego programu „Nocy Biologów”, w którym znalazły się wykłady i warsztaty on-line, pokazy w postaci filmów
i transmisji na żywo oraz quizy interaktywne. Wydarzenie było udostępniane z wykorzystaniem różnych platform edukacyjnych (MS Teams, ZOOM); mediów społecznościowych (Facebook; YouTube) oraz strony internetowej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W programie wydarzenia znalazło się łącznie blisko 60 propozycji różnorodnych zajęć.

Na szczególną uwagę zasługuje postawa i zaangażowanie studentów kierunku Biologia oraz Biotechnologia, którzy oprócz atrakcyjnych i porywających wejść na żywo wykazali się niezwykłą kreatywnością przygotowując interaktywne quizy i gry.

O sukcesie wydarzenia świadczą niektóre informacje: prawie wszystkie z dostępnych miejsc zostały wykorzystane; mieliśmy zgłoszenia i uczestników z różnych zakątków Polski (m.in. Łodzi, Legnicy, Poznania, Włocławka, Krakowa, Kostrzyna nad Odrą i oczywiście krajan z Podkarpacia); quizy przygotowane przez studentów zostały rozwiązane łącznie przez ponad 700 osób; na portalu YouTube przygotowane materiały miały łącznie ponad 1200 wyświetleń; o akcji jak zwykle można było przeczytać na lokalnych portalach i usłyszeć w mediach.

Pomimo konieczności technicznej zmiany organizacji wydarzenia, akcja Nocy Biologów pozostała nadal wspaniałą okazją by zafascynować się pasjonującą dyscypliną jaką są nauki biologiczne.

Zdjęcia autorstwa: Wiktoria Jordan-Stasiło, Jadwiga Zydroń, studenci reprezentujący koło naukowe LENS (Justyna Kozłowska, Julia Rut, Tomasz Hućko), Sabina Bednarska.