Ciekawostki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reakcje krzyżowe- zachodzą wówczas, gdy struktura białka konkretnego alergenu (A) podobna jest do struktury innego alergenu (B); wówczas osoba uczulona na alergen A będzie reagowała silniejszymi objawami alergii, gdy w powietrzu obecne będą jednocześnie oba alergeny A i B niż gdyby obecny był tylko alergen B. I tak przykładowo osoby uczulone na alergeny pyłku brzozy mogą silniej reagować na jego obecność, gdy w powietrzu pojawia się pyłek dębu czy buka, które mają alergeny swą budową zbliżone do alergenów pyłku brzozy. Reakcje krzyżowe zachodzą także pomiędzy alergenami pokarmowymi, a alergenami pyłku czy zarodników. W wielu przypadkach np. alergicy nie powinni więc spożywać jabłek czy selerów w okresie pylenia uczulającej ich rośliny.

 

 

platany w naszym mieście- Od kilku lat obserwujemy, że coraz więcej platanów sadzi się w Rzeszowie. Z roku na rok odnotowujemy także coraz więcej ziaren pyłku platana. Mimo, iż podajemy, że są to pojedyncze ziarna, należy pamiętać, że w bezpośrednim sąsiedztwie drzew stężenia mogą być wielokrotnie wyższe i zagrażać naszemu zdrowiu. Dzieje się tak dlatego, że pyłek platana przemieszcza się na niewielkie odległości- dlatego rejestrując jego obecność w stacji pomiarowej oddalonej od drzew stężenia są niższe.

 

Pamiętaj! Mimo, że stężenia ziaren pyłku SZCZAWIUBABKI podawane są jako niskie, w bezpośrednim sąsiedztwie dużych powierzchni łąk oraz niekoszonych trawników zagrożenie może być dużo wyższe. Bardzo narażone są też osoby koszące łąki i inne tereny zielone, na których rośliny też już zakwitły. Wówczas ich pyłek wzbijany jest w powietrze w dużych ilościach.

 

Warto wiedzieć. Jeśli obserwujesz wzmożone objawy alergii (kichanie, łzawienie oczu, duszności) podczas koszenia trawy lub żniw niekoniecznie musi oznaczać to, że jesteś uczulony na ziarna pyłku TRAW. Alergię mogą powodować obecne w trawie/zbożu zarodniki grzybów ALTERNARIA i CLADOSPORIUM, które podczas tych czynności wzbijane są w powietrze w dużych ilościach.

 

AMBROZJA- co to takiego? Tajemnicza ambrozja, która coraz częściej (choć jeszcze nie wszędzie) ujmowana jest w testach alergologicznych, to jedna z najbardziej alergennych roślin Europy. Zawleczona z Ameryki Północnej, rozprzestrzeniła się przede wszystkim w krajach rejonu Morza Śródziemnego i na Bałkanach, a także Ukrainie. Do Polski transportowana jest z prądem powietrza- należy zwrócić szczególną uwagę, gdy prognozy synoptyków mówią o napływie nad Polskę ciepłych mas powietrza z południa lub południowo-wschodniej Europy w drugiej połowie sierpnia i na początku września. Niektóre źródła mówią, że już kilka ziaren pyłku w m3 powietrza wystarczą do wywołania pierwszych objawów alergii u większości uczulonych (dla porównania w przypadku traw i brzozy to 20-30 ziaren pyłku w m3).