7.4 Pracownia Systemów Cyfrowych

dr inż. Wiesław Paja

budynek A0, skrzydło B1, pokój 353

email: wpaja@ur.edu.pl

Pracownia Systemów Cyfrowych specjalizuje się w badaniach dotyczących optymalizacji metod projektowania układów i systemów cyfrowych. Funkcjonuje w strukturze Laboratorium Informatyki Stosowanej w części podporządkowanej Katedrze Informatyki.

1. Kadra naukowa

Dotychczasowe osiągnięcia pracowników pracowni to:

• Artykuły naukowe
  • Aktywne udziały w międzynarodowych konferencjach naukowych
  • Prototypowe oprogramowanie specjalistyczne
  • Prace dyplomowe inżynierskie tematycznie związane z profilem badawczym pracowni)
  1. Zadania badawcze
  • Opracowanie nowych metod optymalizacji dotyczących analizy i syntezy logicznej układów i systemów cyfrowych (w szczególności układów kombinacyjnych) opartych na minimalizacji i dekompozycji funkcji boolowskich.
  • Opracowanie programów komputerowych wspomagających proces optymalnego projektowania układów i systemów cyfrowych z wykorzystaniem własnych metod optymalizacyjnych dokładnych lub heurystycznych.
  1. Wyposażenie sprzętowo-programowe

W Pracowni Systemów Cyfrowych jest dostępnych 15 nowoczesnych stanowisk komputerowych z oprogramowaniem specjalistycznym, w tym z dwoma własnymi programami  z zakresu techniki cyfrowej, wspomagającymi optymalizację projektowania układów i systemów cyfrowych. Są to:

• SPLIT (wersja.2.3) – program minimalizujący funkcję boolowską metodą rozszczepiania koniunktermów;
  • BRASh – program wspomagający dekompozycję funkcji boolowskiej oraz układów funkcji boolowskich teoriomnogościową metodą rozbicia koniunktermów.
  1. Uwagi końcowe
  • Dostępne w pracowni oprogramowanie specjalistyczne jest także wykorzystywane przez studentów przygotowujących prace dyplomowe inżynierskie lub magisterskie.
  • Obecnie w  trakcie przygotowania są dwa specjalistyczne programy komputerowe opracowywane przez studentów – dyplomantów  dotyczące:

(a) ortogonalizacji koniunktermów funkcji boolowskich zadawanych w różny sposób,

(b) przekształcania funkcji boolowskiej z postaci DNF do postaci wielomianowej.

1. Kontakt

Zainteresowanych współpracą prosimy o  kontakt  poprzez adres: bohdanrytsar@gmail.com